Ako piť kávu a čaj?

Sú situácie,  v ktorých sa  ocitnete, ani  neviete ako  a kedy. Breviár  manažéra, ktorý  sa pohybuje  vo svete biznisu  a osobných  kontaktov,  je návodom,  ako predísť  akémukoľvek  problému.

Ako piť kávu a čaj?

Šálka na kávu a tanierik pod ňou by mali vždy tvoriť nerozlučnú  dvojicu. Musíte so šálkou kávy zdvihnúť aj tanierik? Nie vždy.  Ak si kávu z kanvice nalievate sami, napríklad pri raňajkách  v hoteli, nemusíte tak urobiť. Jednoznačne ich netreba dvíhať, keď  použijete vám neznámu kávovú kanvicu a potrebujete mať obe  ruky voľné. Naproti tomu, ak nalievate kávu vo fi rme obchodným  partnerom alebo hosťom u seba doma, mali by ste šálku zdvihnúť  spolu s tanierikom. Pri zdvihnutí šálky spolu s tanierikom ide totiž  predovšetkým o zníženie nebezpečenstva, že sebe alebo hosťovi  znečistíte odev.

Tak by to malo byť aj v reštaurácii (napríklad pri  raňajkách), keď vám obsluha nalieva kávu z kanvice.  Rovnako je takáto prax správna, ak sedíte ako hosť vo fi rme mimo  rokovacieho stola, napríklad v kreslách alebo doma v obývačke na  sedacej súprave pri menšom stolíku. Vtedy by ste mali pri pití kávy  zdvihnúť šálku spolu s tanierikom. Ak však sedíte za prestretým jedálenským stolom, napríklad pri  obede alebo večeri, stačí k ústam podvihnúť iba šálku.  Obdobne tieto pravidlá platia aj pri pití čaju.

Rozpaky môže vyvolať  problém, ako sa zbaviť použitého čajového vrecúška. Na tanierik  pod šálkou totiž nepatrí, tobôž nie do popolníka. Preto požiadajte  obsluhu o ďalší malý tanierik alebo nádobku, kam by ste mohli  vrecúško odložiť. To isté platí aj pre obal od cukru, použitý kúsok  citróna a v prípade kávy aj obal od kávovej smotany.  V prípade, že obsluha nie je nablízku, siahnite po núdzovom riešení:  Vyberte vrecúško, položte ho na čajovú lyžičku a tú aj s vrecúškom  odložte na kraj tanierika, ktorý máte pod šálkou.

Gombíková matematika

Žiariví manekýni, ktorí v módnych prospektoch prezentujú obleky  takmer bez výnimky s rukou vo vrecku a rozopnutým sakom,  vzbudzujú dojem, že sako dnes možno v každej životnej situácii  nosiť otvorené. Je to však chybný záver. Ak chcete vystupovať  štýlovo a riadiť sa pravidlami biznis etikety, sako noste vždy  zatvorené. Jedinou výnimkou je frak, ktorý sa nosí vždy otvorený.  Všeobecne platí, že na dvojradovom saku sa nosia obidva gombíky  vždy zapnuté. Pri jednoradových sakách, kde nemusia byť zapnuté  všetky gombíky, sa možno riadiť nasledujúcimi odporúčaniami.

Ak má sako dva gombíky, alternatívne sa zapína spodný alebo  vrchný. Pri saku s troma gombíkmi je tradičný spôsob zapínania  len prostredného štýlový aj dnes. Moderným variantom je nosiť  zapnuté obidva horné gombíky. Keď má sako štyri gombíky, máte  možnosť voľby: zapnúť obidva stredné alebo tri horné. Módne  sako s piatimi gombíkmi vyzerá najlepšie, keď sú – s výnimkou  spodného – všetky zapnuté. Ak nosíte vestu, musíte mať na nej trvale zapnuté všetky gombíky,  okrem celkom spodného. Keď sa posadíte, gombíky na dvojradovom saku zostávajú  zapnuté. Na jednoradovom saku si ich môžete rozopnúť, ale keď  sa postavíte, musíte si ich opäť zapnúť. Pozor! Gombíky na veste aj  pri otvorenom saku zostávajú vždy pozapínané.

Keď ste sami, nestojte v kúte

Niekedy sa prihodí, že vás pozvú na spoločenské či fi remné podujatie,  kde nikoho nepoznáte alebo známi sa ešte neobjavili. Nemusíte  sa však utiahnuť do kúta skromne ako čakanka. Ponechajte si výhľad  na jednotlivé osoby a skúmajte ich pripravenosť na rozhovor  prostredníctvom zrakového kontaktu: Čím dlhšie vydrží, tým je  osoba prístupnejšia zoznámiť sa. Dodajte si odvahu a pristúpte  k vyhliadnutej osobe. Či je to muž, alebo žena, rozhovoru s vami sa  s najväčšou pravdepodobnosťou potešia.

Ak sa chcete vkliniť medzi dve osoby, všimnite si ich postoj. Ak  stoja v tesnej blízkosti alebo tvárami oproti sebe, pravdepodobne  to znamená, že tretieho si neželajú. Keď však stoja čelom do stredu  miestnosti, k vchodu alebo chrbtom k stene, ako ďalšieho do spoločnosti  vás celkom iste privítajú.
Kedysi bolo nemysliteľné, aby ste sa mohli skupinke iných predstaviť  sami. Museli ste čakať, kým to niekto urobil za vás. Dnes môžete  pokojne prikročiť k ostatným a predstaviť sa. Podľa okolností  pripojte ešte názov inštitúcie alebo podniku, v ktorom pracujete.  Ak máte v skupinke známych, najprv sa pozdravte s nimi.

 

Text: Tomáš BOREC st
Foto: archív