Diners Club Magazine

 

Od začiatku roka predstavila hodinárska značka Omega veľké množstvo nových modelov, na ktorých boli použité netradičné materiály. Svetlo sveta tak uzreli potápačské hodinky Omega Seamaster Planet Ocean s keramickou lunetou alebo letecký chronograf Omega Speedmaster s číselníkom z meteoritu. To však zďaleka nie je všetko. Grécke písmeno Omega majú v znaku aj hodinky s tourbillonom, ročným mechanickým kalendárom či kremíkovými súčiastkami.

Hodinky Omega Speedmaster Professional sú takmer povinnou výbavou všetkých amatérskych i profesionálnych astronómov a aj ostatných obdivovateľov vesmírneho priestoru. Vďaka čiernemu číselníku, bielym indexom a robustnej konštrukcii sa stali oficiálnymi hodinkami NASA pre vesmírne lety. Práve tieto hodinky mali na rukách v rámci programu Apollo – Soyuz velitelia oboch vesmírnych lodí – Rus Alexej A. Leonov a Thomas Stafford. Hodinky majú číselník z meteoritu, drobného vesmírneho telesa, ktoré dokázalo zvládnuť prelet zemskou atmosférou a následný náraz na zemský povrch.

Číselník nie je zlepený z menších kusov, ale vyrezaný z jedného celistvého meteoritu. Hodinky Omega sú neoddeliteľnou súčasťou výbavy agenta 007. V súlade s trendom používania high-tech materiálov, značka Omega pripravila limitovanú edíciu 1948 hodiniek s názvom Omega Seamaster Planet Ocean Liquidmetal®. Nový je nielen lesklý podklad číselníka, ale hlavne materiál lunety. Tá je vyrobená z technickej zirkónovej keramiky, ktorá je mimoriadne odolná voči poškriabaniu.

Tvrdosť materiálu je nielen výhoda pri bežnom používaní, ale aj výzvou pre inžinierov. Veď finálne opracovanie si vyžiadalo laser s výkonom 8 000 wattov. Číslice sú vyplnené zliatinou zirkónia, titánu, medi, niklu a berília, ktorá je trikrát tvrdšia než oceľ a nesie názov Liquidmetal®. Aj v tomto prípade mysleli tvorcovia na zvyšovanie trvanlivosti a odolnosti diela. Špeciálnu ponuku v rodine Omega rozširuje aj model Aqua Terra Annual Calendar s nenápadnou, ale praktickou hodinárskou komplikáciou – ročným kalendárom.

Jeho mechanizmus má presne zakódovaný počet dní v jednotlivých mesiacoch roka. Nie je tak potrebné niekoľkokrát ročne posúvať dátum z dôvodu odlišného počtu dní v jednotlivých mesiacoch. Srdcom hodiniek je manufaktúrny strojček Omega 8611. Priaznivcov inovácií poteší nový zotrvačník z kremíka. Výhody? Presnosť obrábania a najmä vysoká odolnosť voči magnetickému poľu.

Na záver sme vám pripravili tú najvýraznejšiu chuťovku Omega De Ville Central Tourbillon Skeleton. Hodinky zaujmú netradičným umiestnením klietky tourbillonu presne uprostred číselníka. Tak je zdôraznená jeho hlavná funkcia – vyrovnávať negatívne vplyvy zemskej príťažlivosti na zotrvačník a krokový mechanizmus. Hodinky majú klasickú hodinovú a minútovú ručičku. Sekundy zobrazuje ručička pevne spojená s titánovou klietkou tourbillonu, ktorá sa okolo svojej osi otočí práve za jednu minútu. Platinové závažie automatického náťahu je v strede osadené priezorom. Samotný strojček má 52 kameňov a rezervu chodu 45 hodín. S ohľadom na exkluzivitu hodiniek bude vyrobených iba 18 kusov.