Diners Club Magazine

 

Ešte donedávna boli tajomstvá republiky Palau v severozápadnom Pacifiku až žiarlivo chránené potápačmi, ktorí si chceli všetky podmorské tajomstvá tohto úžasného sveta nechať len pre seba. Priezračná voda, množstvo farebných rýb, pokojné prúdy oceánu, pestré koraly, ale aj vraky lodí, lietadiel, jaskyne či podvodné tunely. To všetko totiž nájdete vo vodách patriacich tomuto miništátu, ktorý leží v T ichom oceáne v juhozápadnej Mikronézii, asi osemsto kilometrov na východ od Filipín.

Na svete je už len málo miest, ktoré ešte úplne nepodľahli masovému turizmu. A práve Palau, nenápadné súostrovie v Mikronézii, je jedným z nich. Priemerná teplota vzduchu sa tu udržuje na stabilnej a ideálnej hodnote 27 stupňov a jediné, čo vás môže počas dovolenky na Palau prekvapiť je dážď, a to tiež len v období od júla do októbra. Výhodou tejto časti planéty je akákoľvek absencia delenia na silnú a slabú turistickú sezónu. Ostrovy navyše ležia mimo pásma tajfúnov, a preto túto geografickú oblasť môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Palauské súostrovie tvorí dvadsaťšesť ostrovov a takmer tristo malých neobývaných ostrovčekov, ktoré sú cestovateľom známe ako Rock Islands. Najväčšími ostrovmi, kde sa zdržuje aj väčšina populácie Palau, sú Babelthuap, Korok, Angaur a Peleliu. Ostrovy ležia v rozsiahlej lagúne obklopenej bariérovým útesom, sú sopečného pôvodu a niektoré vznikli dokonca z koralov.

Historické predpoklady
Podobne ako väčšina ostatných ostrovných štátov, aj Palau má svoju históriu pretkanú kolonizátormi zo Španielska, Anglicka alebo Nemecka. Prvými Európanmi, ktorí ostrovy objavili, boli španielski moreplavci už v 16. storočí. V roku 1899 ostrovy od Španielov odkúpilo Nemecko a vznikla tak nemecká kolónia. Po prvej svetovej vojne súostrovie pripadlo neďalekému Japonsku vďaka Versaillskej mierovej zmluve a postupne sa stalo jedným z japonských stanovíšť vo vojne druhej. Vtedy sa na mieste, ktoré pripomínalo raj, rozpútalo peklo. Japonská armáda sa na inváziu pripravila a z ostrova evakuovala všetkých obyvateľov.

Boje sa tak odohrávali len medzi vojakmi. Počas niekoľkých mesiacov padlo sedemtisíc Japoncov a osemtisíc Američanov. Po skončení bojov bolo súostrovie Palau zverené do správy Spojených štátov. Až o celých päťdesiat rokov neskôr vznikla samostatná Palauská republika. Práve vďaka histórii nemusí byť dovolenka na súostroví Palau iba typickou exotikou prežitou kúpaním a opaľovaním. Kvôli dvom svetovým vojnám, ktoré sa tadiaľ vďaka Nemcom v prvej a Japonsku v druhej vojne chtiac-nechtiac prehnali, tu môžete nájsť ostatky opevnení a veľa ďalších vojenských stôp.

Napríklad ruiny vojenských budov či staré železné kusy tankov, ktoré si príroda pomaly berie späť do svojej tropickej náruče. Najzaujímavejšie je však morské dno, kde potichu odpočíva okolo päťsto vrakov lodí a lietadiel, a to v podstate hneď pri brehoch ostrova Peleliu. Práve ostrov Peleliu sa stal počas druhej svetovej vojny svedkom najkrvavejšej bitky. A dnes tu takmer všetko jednu z najhorších bitiek pripomína. Zničené vojenské vozidlá a tanky, mohutné japonské delá ukryté v jaskyniach, americké pomníky a japonské chrámy, to všetko dnes priťahuje turistov a najmä pozostalých z obidvoch krajín. V dedine Klouklubed nájdete aj malé vojnové múzeum. A i keď počas bojov tunajšie lesy doslova ľahli popolom, teraz sú už opäť zelené a všade počuť spev vtákov a ďalšie typické zvuky džungle.

Raj potápačov
Na ostrov Peleliu sa však chodí hlavne kvôli miestu s názvom The Peleliu Wall alebo Ngemelis Wall. Leží pod vodou a nájdete ho na juhozápad od ostrova. Ide o zráz pri pobreží Peleliu, ktorý patrí k najvyhľadávanejším potápačským atrakciám na svete.

Tristometrová stena ponúka prvotriedne podmienky pre potápačov, ktorí chcú zažiť dokonalý podmorský život plný žralokov, kariet, či nekonečného množstva rýb. Navyše dve pláže, White Beach a Bloody Beach, ktoré na Peleliu nájdete, potešia milovníkov šnorchlovania.

A hoci tieto industrializáciou málo dotknuté súostrovia s množstvom podmorských tunelov a vrakov lodí pomaly, ale sebavedome otvárajú brány turistom z celého sveta, azúrové more obmývajúce brehy ostrovov republiky Palau, je stále obrovskou neznámou. Okrem prekvapení z druhej svetovej vojny tu potápači nájdu viac ako 1500 tropických druhov rýb, žralokov, delfínov, mánt, ale aj krokodílov, no predovšetkým veľa druhov koralov. Veď nie nadarmo má Palau prezývku „božské akvárium“. Do centra pozornosti turistov patria aj Rock Islands. Ležia roztrúsené do vzdialenosti tridsiatich kilometrov južne od hlavného ostrova Koror a sú pokryté zelenou džungľou.

Pozoruhodný je predovšetkým ich tvar. Voda obmývajúca pobrežie spôsobila, že tvar týchto ostrovčekov sa zmenil na akési hríby. Na väčšinu z nich sa práve kvôli ich špecifickému tvaru ani nedá dostať. Nie všetky sú ale neprístupné. Niektoré vám otvoria svoju náruč dokorán a vy si tak môžete vychutnávať biele piesočnaté pláže, alebo objavovať ich jaskyne preplnené stalaktitmi a starovekými nástennými maľbami. Mnohé ostrovy majú svoj vlastný ekosystém a uprostred niektorých nájdete jazerá. Spolu ich je asi osemdesiat. Veľkým zážitkom je práve šnorchlovanie v jednom z týchto jazier.

NEWPAGE

Volá sa Jelly Fish Lake, nachádza sa na ostrove Eil Malk a plávajú v ňom tisíce veľkých medúz. Vďaka izolácii jazera od mora stratili časom akékoľvek obranné mechanizmy, a teda aj možnosť ublížiť človeku, a preto ich budete môcť pozorovať úplne zblízka. Ak hovoríme o zaujímavých miestach na potápanie, tak určite nesmieme zabudnúť na Modrý roh, v originály Blue Corner, ktorý je v rebríčku svetových potápačských lokalít určite v prvej trojke. Zaujímavý je najmä kvôli silným prúdom a „žraločej diaľnici“.

Okrem nich tu však plávajú aj tuniaky či barakudy. Adrenalín a dokonalý zážitok určite nájdete aj na menej zvučných miestach. Nevynechajte Chandelier Cave s bizarnou kvapľovou výzdobou, Turtle Cove, kde ležia zvyšky utopených korytnačiek či Siaes Tunnel, ktorý vám vyrazí dych svojimi fascinujúcimi hrami so svetlom a tieňom, svojim porastom koralov, gorgonií a čiernych koralov.

Ostrovné hríby
Ak sa rozhodnete navštíviť republiku Palau, tak k najpríjemnejším rezortom určite patria Carp Island a Koror, kde sa môžete ubytovať aj v bungalovoch podobných tým, v akých spávajú pôvodní obyvatelia, tie vaše však budú samozrejme lepšie vybavené. Rezort Carp Island sa ukrýva na súkromnom ostrove uprostred Rock Islands. V bezprostrednej blízkosti hotelov sú najlepšie potápačské lokality súostrovia. Koror vás zase naláka napríklad možnosťou bývať priamo v džungli alebo uprostred kokosových plantáží. A hoci to možno znie trochu divoko, nájdete tu všetky potrebné „náležitosti“ luxusnej dovolenky.

Na ostrove Koror leží aj miesto s rovnakým názvom, ktoré je zároveň hlavným mestom republiky. Žijú tu dve tretiny celkovej populácie súostrovia. Miestni sú milí a priateľskí, ale na Európanov možno až príliš pomalí. Dokonalým príkladom ich pomalého životného štýlu môže byť napríklad periodicita jediných miestnych novín, ktoré vychádzajú dvakrát do týždňa. Ale na druhej strane práve takéto bezčasové plynutie života je niečo, čo z vašej dovolenky urobí naozajstný zážitok. V hlavnom meste Koror si môžete podrobne preštudovať miestnu kultúru, zájsť na drink alebo si nakúpiť na tradičnom trhovisku.

Kedysi tu žilo trikrát viac ľudí ako dnes a mesto bolo preplnené vojenskými zariadeniami, gejšami, svätyňami či verejnými kúpeľmi. Dnes toho veľa neostalo, no to, čo zotrvalo, je autentická energická atmosféra miesta. Veľa ľudí sem prichádza z menších ostrovov najmä za prácou. Turisti sa tu tiež radi zastavia. V meste je viacero obchodíkov, kde si môžu kúpiť tradičný výrobok Palaučanov. Je to na drevenej doske vyrezávaný akýsi príbeh a najkrajšie kúsky ponúkajú paradoxne v palauskej väznici. Výťažok z predaja putuje rodinám väzňov ako finančná výpomoc, zatiaľ čo oni sedia vo väzení.

V centre Kororu nájdete niekoľko nákupných stredísk, internetové kaviarne a hlavne množstvo centier pre potápačov. A napriek tomu, že na ostrove Koror žije len necelých jedenásťtisíc obyvateľov, nájdete tu prvotriedne múzeá, Japonskom vybudované akvárium a výskumné stredisko či umelecké galérie. Miestna kuchyňa je tiež veľkou špongiou, ktorá vstrebáva chute a vône z okolitých zemí. Reštaurácie ponúkajú jedlo z Taiwanu, Japonska, Spojených štátov, no nebojte sa, žiadne fastfoody. Z ostrova Koror vedie most priamo na najväčší ostrov súostrovia Palau a druhý najväčší ostrov Mikronézie, Babelthuap.

Ostrovy prekvapení
Najväčší ostrov republiky Palau, Babeldaob, je s rozlohou štyristo kilometrov štvorcových štyrikrát väčší ako celková plocha všetkých ostatných ostrovov dokopy. Jeho populácia je však malá, veľa mladých odišlo na Koror za prácou. Ostrov určite stojí za návštevu. Je to tajomné miesto, na ktorom sa nachádzajú podivné monolity, ktorých účel a význam nie je ani dnes úplne známy. Kamenné objekty sú rovnakou záhadou ako sochy na Veľkonočnom ostrove. Cesty, ktoré tieto miesta spájajú, lemujú tisícky rokov staré kamene a vyzerajú ako miniatúrne cesty z doby Rímskej ríše. Okrem toho na ostrove nájdete skvosty tradičnej architektúry. Bai, ako sa volajú, sú veľké drevené viacúčelové stavby.

Dych vám však zaručene vyrazí pohľad na obrovské Borobudur, gigantické stavby, kopce vytvorené ľudskou rukou. Monumentálne chrámy začali stavať okolo roku 100 nášho letopočtu. Dôvod ich stavby ostáva nevyriešený dodnes. Kuriózne je aj to, že ich budovali ďaleko od dedín, kde žili ľudia. Najväčší Borobudur leží v meste Chelechui. Ostrov Babeldaob je vulkanického pôvodu a v džungli ešte stále nájdete miesta, kam nikdy nevstúpila ľudská noha. Lesy sú plné kvitnúcich orchideí a desiatok druhov pestrofarebných vtákov. Na západnom pobreží sa rozprestierajú nádherné mangrovníkové lesy a na východe si užijete prekrásne rozťahané piesočnaté pláže s palmami, ktoré sa nakláňajú nad vody oceánu. Aj tu si prídu na svoje potápači, ktorí môžu pod hladinou obdivovať rozmanitý a podmanivý život, ktorý určite stojí zato vidieť.

 

Autor: Jakub Gavlák , www.leonardo.sk
Foto: Archív Leonardo, Shutterstock