Diners Club Magazine

Svet luxusných destilátov netvoria len whisky či koňaky. Nezastupiteľné miesto v ňom má aj vodka. Vie byť nielen luxusná, ale aj netradične zaujímavá. V EĽMI
OSOBITÝ
DÔKLADNE
KREATÍVNY ALKOHOL

Diamantové pokušenie
Najluxusnejšou a zrejme aj najdrahšou vodkou vôbec je DIVA Premium Vodka. Trikrát destilovaný nápoj je pôvodom zo Škótska. Tento alkoholický nápoj je unikátny tým, že ho fi ltrujú cez drvinu diamantov a drahokamov. Nakoniec precízne opracované kamene vrátane diamantov sú umiestnené aj v strede jej fľaše. Cena je, samozrejme, závratná. Môžete ju mať v rozpätí od dvoch tisíc libier do 540-tisíc libier (v prepočte asi 27 miliónov korún). Závisí to hlavne od počtu a kvality „kamienkov“
ukrytých vo flaši.

So zlatými kúskami
Gold Flakes Supreme vyrábajú vo Francúzsku. Destilujú ju štyrikrát, to však na nej nie je to najzaujímavejšie. Dôležitejší je fakt, že v poriadne ostrom nápoji doslova plávajú 24-karátové kúsky zlata.

Al Caponeho dedičstvo
Nepochybne zaujímavou je Tommy Gun Vodka. Stáčajú ju do 750 ml fľaše v podobe automatu Thomson 1928. Interes však vyvoláva aj názov jej amerického výrobcu – Alphonse Capone Enterprises.

NEWPAGE

Alkohol v tube
Vodka môže byť aj v tube, pripomínajúcej zubnú pastu. Nenanáša sa však na zubnú kefku, ale priamo do hrdla. Takýto nápoj zoženiete už aj v Rakúsku či Nemecku. V 190 ml tubách má tri príchute – brusnicovú, citrónovú a „špeciálnu“ s názvom Energy.

Príchute, ešte príchute
Čo napríklad cesnaková vodka? Áno, aj taká je. Vyrába sa dokonca priamo v krajine pôvodu. Ruský výrobca okrem cesnakovej ponúka aj ďalšiu nezameniteľnú vodku – chrenovú. Osobitým chutiam však svet medze nekladie. Je ich pomerne široká škála. Napríklad Arizona ponúka kaktusovú vodku

O kolíske
Za kolísku vodky sa považuje Rusko. Rusi však o prvenstvo súperia s Poliakmi.
Posúďte: Rusko: 9. storočie – prvá zmienka o vodke
12. storočie – prvá pálenica v Khylnovsku
14. storočie – vodka označená ako ruský národný alkohol
Poľsko: 8. storočie – prvá zmienka o vodke
11. storočie – prvá destilácia gorzalky
16. storočie – vodka označená ako poľský národný alkohol

Vodka a politika
Osvedčená ruská zbraň
Udalosti spájajúce alkohol s politikou od nepamäti vyvolávajú rozruch. Parádny kúsok sa v júni podaril francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorý sa v rámci schôdzky krajín G8 stretol na bilaterálnom rokovaní s ruským kolegom Vladimírom Putinom. Šéf Kremľa počas stretnutia vytiahol najosvedčenejšiu ruskú zbraň hromadného ničenia. Sarkozy predstúpil pred novinárov o 45 minút neskôr, než mal – a viditeľne opitý. Na rozdiel od Jána Slotu, ktorého meno sa v súvislosti s „alkoholovými škandálmi“ najčastejšie skloňuje v slovenskej politike, Nicolas Sarkozy pôsobil pod vplyvom alkoholu mierumilovne, až roztomilo.

Vodka a internet
Vodka.com za 3 milióny dolárov
Ruský miliardár Rustam Tariko, vlastník spoločnosti Russian Standard vyrábajúcej vodku značky Imperia, kúpil od vlastníka, ktorého totožnosť nezverejnili, doménu vodka.com za 3 milióny dolárov. Vodka.com sa tak zaradila medzi historicky najdrahšie generické domény, ktoré zmenili majiteľa.

Vodka v parlamente
Parlamentný spor o vodku
Európsky parlament zviedol v júni „vojnu o vodku”. Spor sa týkal surovín na jej výrobu a označovania. Schválil sa kompromis – vodka sa môže vyrábať z akýchkoľvek poľnohospodárskych surovín, ak budú vyznačené na jej obale. Vodka parlament rozdelila na tábory vodkových konzervatívcov a liberálov. Prehrali vodkoví konzervatívci – poslanci z krajín vyrábajúcich vodku tradičnými postupmi. Žiadali, aby vodkou boli len liehoviny vyrobené zo zemiakov, pšenice či cukrovej repy. Ostatné liehoviny by sa týmto názvom nemali označovať vôbec. Ich pozmeňujúce návrhy však plénum zamietlo.

NEWPAGE

... a ešte...
– V stredoveku sa vodka používala výlučne na medicínske účely. Bola napríklad jednou zo základných surovín na výrobu pušného prachu. „Bežne piť“ sa začína až v 12. storočí.
– Vodkové prvenstvo svet nepripisuje Rusku či Poľsku, ale strednej a východnej Európe.
– Aktuálny rebríček svetových výrobcov vodky vedie Rusko pred USA, Ukrajinou a Poľskom.
– Základnou surovinou na výrobu vodky je škrob pochádzajúci z obilia, zemiakov, ryže alebo kukurice.
– Vodka z „nášho“ regiónu má pôvod vo výrobe z obilia alebo zemiakov. Všeobecne platí, že najkvalitnejšia je vodka vyrábaná z obilia
– raže alebo pšenice. Kvalita zrna a kvalita vody, ako aj celý výrobný proces, ovplyvňujú chuť, čírosť a, samozrejme, známku kvality vodky.

ULTRA PREMIUM VODKY

Luxusné – ultrapremium – vodky sa v posledných rokoch veľmi rozšírili. Tým, čo ich pijú, výrobcovia predkladajú myšlienku, že vodka môže chutiť lepšie. Vodky najvyššej cenovej kategórie sú najrýchlejšie rastúcim segmentom destilovaných liehovín. Trend je typický pre Spojené štáty a západnú Európu. Je však len otázka času, kedy sa táto kategória udomácni i u nás.

Najluxusnejšie značky:

Belvedere, Poľsko J
e jednou z mála, pri ktorej sa dôraz kladie väčšmi na pôvod než na technickú výrobu. Vodka je pyšná na svoje poľské dedičstvo a hviezda je v tomto prípade poľské žito. Dáva jej špeciálnu sladkastú príchuť. Destilujú ju štyrikrát. Ide o relatívne sladkú vodku s karamelovými vlastnosťami, ktoré jej dodávajú nielen výraznú sladkú vrstvu, ale aj výnimočnú jemnosť. Môžeme ju porovnať s rozpúšťajúcou sa jemnou vanilkovou zmrzlinou.

Ciroc, Francúzsko
Názov pochádza z francúzskeho „cime“ – vrchol alebo tiež hrot, a „roche“ – skala. Hovoria jej „Vodka du Vin“. Destilujú ju z prezretého ľadového hrozna z francúzskeho regiónu Gaillac. V pivniciach s kontrolovanou teplotou prebieha proces studenej macerácie a prirodzený spôsob lisovania. Po studenej fermentácii sa základná surovina mieša s alkoholom pochádzajúcim z hrozna Ugni Blanc. Následná päťnásobná (!) destilácia odstráni sladkú chuť, zachová však čerstvosť bieleho hrozna. Do fl iaš ju stáčajú ručne. Pri dúšku pocítite veľmi ľahkú, suchú, čerstvú citrusovú chuť. Výsledný dojem je ostrý a čerstvý, s bohatou štruktúrou. Ciroc bola vôbec prvou vodkou destilovanou z hrozna.

NEWPAGE

Grey Goose, Francúzsko
Vyrába sa síce len desať rokov, je však jednou z najrýchlejšie rastúcich superpremium vodiek na svetovom trhu. Charakteristická svojou zrelou zaoblenou vôňou s náznakom sladkosti, pripomína jemné francúzske mandľové pečivo. Sladkosť vyvažuje jemný nádych zeleného korenia, ktoré dodáva aróme Grey Goose rovnováhu.

Ketel One, Holandsko
Ultrapremium vodka s etiketou, ktorá nedovolí o čomkoľvek pochybovať: „Najlepšia vodka na svete“. Veľa ľudí s tým súhlasí. Trikrát destilovaná a po malých dávkach fi ltrovaná cez drevené uhlie. Známa vďaka svojmu príjemnému koncu – je sladkastý, citrusový, plný a čistý. Paul Pacult, Američan známy ako „guru všetkých destilátov“, vo svojej knihe Kindred Spirits (Spriaznené liehoviny) napísal: „... jedna z prvotriednych, najkomplexnejších a viacvrstvových neochutených vodiek na trhu“.

Level, Švédsko
Na trhu je len tri roky. Prvá vodka, ktorá v sebe kombinuje kontinuálnu destiláciu a destiláciu po dávkach. Pochádza z veľmi úspešnej destilárky vo švédskom Aahuse, ktorá sa, samozrejme, pýši populárnou Absolut vodkou. Názov Level má vyjadrovať odlišnosti – vyváženosť jemnosti a charakteru. Vypovedá o tom aj fľaša – vysoká, štíhla, s perfektne vyváženými proporciami. Má ťažké dno a jej predná časť zobrazuje malú siluetu fľaše Absolut.

Skyy90, Taliansko
Vyrobená z jantárovej ozimnej pšenice a vody z pohoria Sierra, aby získala svoju jemnú a luxusnú chuť, vyhľadávanú milovníkmi Martini koktailov. Na trh ju uviedli len pred dvoma rokmi. Vyvinuli ju v novom liehovare s centralizovaným kontrolným systémom, ktorý monitoruje viac než sto rôznych etáp celého procesu, čo ďalej zvyšuje štandardy kvality tejto vodky.

Smirnoff Penka, Veľká Británia
Spoločnosť Smirnoff , ktorej história siaha do Ruska 19. storočia, patrí do skupiny exkluzívnych výrobcov vodky. Penka je luxusná, starostlivo spracovaná vodka, vyrábaná z tých najlepších surovín. Výsledkom je kombinácia kvality, jedinečného charakteru a nezameniteľnosti. Skutočný pôžitok pre všetky zmysly – spočiatku evokuje pomarančové kvety a citrón, neskôr podtrhnuté nádychom čokolády. Výrobca sebavedomo tvrdí: „Sme presvedčení, že Smirnoff Penka je pravdepodobne najlepšia z najlepších. Dokonalú rovnováhu charakteru, chuti a vône dosiahnete, ak si stanovíte za cieľ vytvoriť luxusný alkoholický nápoj, ktorý v sebe snúbi skvelú tradíciu s dávkou inovácie.“

Stolichnaya elit, Rusko
Vyrobená podľa tradičného receptu na vodku, ktorá bola určená ruským cárom. Ultrapremium imidž, samozrejme, vyjadruje dizajn fľaše, extrémne odlišný od ostatných. Výrobca vysvetľuje: „Prvé stretnutie s vodkou Stolichnaya elit je pôžitkom pre zmysly a vzbudzuje zmes vzrušenia a očakávania.“

Wyborowa Single Estate, Poľsko
Recept na ňu pochádza z 18. storočia, keď vodku destilovali v Poľsku vidiecke sídla a kláštory. Ich súťaživosť spela k tej najkvalitnejšej vodke. Single estate je na trhu tri roky. Vyrábajú ju len z jedinej odrody žita – Dankowskie Złote. Charakterizuje ju vôňa ibiška, vanilky a čerstvého žitného chleba. Chuťovo evokuje žito s ľahko orechovým nádychom, saturejku, smotanu, prevláda jemná, elegantná a vyvážená sladkosť. Fľašu navrhol architekt Frank Gehry, ktorého preslávili Guggenheim Museum v Bilbau a Walt Disney Concert Hall v Los Angeles.

Text: Peter BESKYD
Foto: archív