Diners Club Magazine

Predvianočný výber systému na domáce kino, profesionálnu hudobnú zostavu alebo multimediálne zábavky môže vyzerať jednoducho. Skĺbiť záujmy rôznych členov rodiny však môže byť aj nočná mora. Investícia v cene niekoľkých platov je takisto záležitosť, ktorú neradno podceniť. Skúsime vám poradiť, ako z kaše von. Skvelý hi-fi systém u susedov, kolegovo úžasné domáce kino či hráčsky „brloh“ u kamaráta sú príjemné vymoženosti, no čo ak chceme niečo viac? Napríklad – skĺbiť ich do jedného zariadenia. Vtedy prichádzajú do hry multimediálne počítače, ktoré to všetko umožňujú. Bonusom je, že k šťastiu v tomto prípade stačí jediný stroj.

Takéto Home Theater PC (HTPC) sú ovládateľné diaľkovo, nastaviteľné vopred a nechcú od nás viac, než niekoľko stlačení ovládača. Sú prispôsobené vyšším nárokom na sledovanie televízie, prehrávanie fi lmov na DVD, HD-DVD či Blu-ray, či na kvalitnú reprodukciu hudby. Spravidla majú širokú paletu výstupov na monitory, televízie a zvukové systémy. Ich sila je práve v možnosti konfi gurácie „na kľúč“ či následných zmenách komponentov podľa prianí zákazníkov.

Medzi najznámejších producentov patria značky Acer, Dell, Fujitsu Siemens, HP či Sony s modelmi Vaio. Najčastejšie sa v nich stretneme s operačným systémom Microsoft Windows XP Media Center Edition či novším systémom Windows Vista. Aj pri HTPC preto môžeme očakávať prostredie, s akým sa stretávame na svojich monitoroch denne. Ich vzhľad je navyše neraz umeleckým dielom.
Štandardom sú DVD napaľovačky a rozmerné disky s kapacitami od 250 do 500 GB. Oproti tomu kúpa samostatných (standalone) zariadení ako DVD či HD-DVD/Blu-ray rekordér, hi-fi veža, DVB-T či satelitný dekodér môžu byť pre multimediálne PC konkurenciou, ako aj užitočnými doplnkami.

Medzi ich prednosti patrí najmä nižšia kúpna cena, no nie je to pravidlo, najmä v prípade prvotriednych zariadení. Tie sú však kvalitou s multimediálnymi počítačmi len ťažko porovnateľné. Samozrejme, na jednoduchšie použitie sú vhodné aj samotné zariadenia. Výrobcovia ponúkajú modely s USB vstupmi či čítačkami pamäťových kariet priamo v DVD prehrávačoch. Ich ovládanie, napríklad pri prezeraní fotografi í či počúvaní hudby, je intuitívnejšie než pri PC.

Pri výbere multimediálneho počítača treba rátať iba s malým počtom rozhodnutí. Jedným z nich je výber DVD, resp. HD-DVD či Blu-ray mechaniky. Posledné dve umožňujú prehrávanie videa vo formáte High Defi nition (rozlíšenie 1 920 x 1 080 bodov). Ponuka titulov je však zatiaľ chabá a v blízkej budúcnosti bude rásť iba pomaly. Pre plnohodnotný fi lmový zážitok je však HD už takmer nutnosť. V súboji dvoch formátov má vďaka širšej ponuke titulov navrch HD-DVD, inak poskytujú porovnateľnú skúsenosť. V súčasnosti sa objavujú prvé kombinované mechaniky na prácu s oboma technológiami súčasne. Ich cena je síce astronomická, no klesá pomerne rýchlo.

HTPC sa oplatí kupovať ako investíciu do budúcnosti, samozrejme, ak je k dispozícii dostatok hotovosti. To je prípad nielen technológie HD-DVD, ale aj konektora HDMI na digitálny prenos obrazu a zvuku. Ten sa rozmáha v širokej palete zariadení od televízií cez set-top boxy až po digitálne kamery. Môžete si byť istí, že ho časom využijete – napriek tomu, že je pomerne nový, ide o štandard, ktorý má masívnu podporu. Napríklad pri zavedení IPTV (Magio, Orange Digitálna TV a pod.) alebo DVB-T je prepojenie set-top boxu s HDMI výstupom „bezbolestné“ a otázkou niekoľkých sekúnd. Panasonic zas ponúka univerzálne HDMI diaľkové ovládanie svojich produktov. Signál zachytený televíziou poputuje cez HDMI až k zariadeniu, ktorému chceme, povedzme, znížiť hlasitosť.

Hlavné výhody počítača oproti jednotlivým zariadeniam sú:
– Sieťovateľnosť (Budúcnosť patrí jednotným úložiskám dát, domácim serverom. Tie môžu multimediálnemu PC aj ďalším pripojeným počítačom slúžiť ako úložisko multimédií či zálohovacia stanica
– v tom prípade klesajú nároky na veľkosť disku pri HTPC. Prelomom v tejto sfére má byť na túto jeseň ohlásený Microsoft Home Server.)
– Širšie možnosti (Ráno si na svojej plazme prečítate najnovšie správy z internetu, poobede poslúži deťom na zábavu pri najnovších hrách a večer si môžete pustiť fi lm uložený hoci aj na USB kľúči.)
– Pripojenie zariadení (Po návrate z dovolenky kameru zapojíte do počítača a okamžite môžete využiť výkonný softvér na úpravy.)
– Konfigurácia na mieru (Viete, že vaše deti si potrpia na hry? Kúpite im lepšiu grafi ckú kartu. Chcete väčší disk? Viac pamäte? Príslušenstvo? Pri väčšine výrobcov to nie je problém.)
– Jednoduchosť obsluhy (Bezdrôtová klávesnica s touchpadom alebo kolieskom je veľmi praktická.) – Väčší prehľad v zapojení (Všetky káble začínajú a končia v počítači a nestrácajú sa v neprehľadnej spleti niekoľkých zariadení. Pri použití HDMI je ich navyše minimum.)

Standalone zariadeniam hrá do karát
– Lepšia vymeniteľnosť (Zmena DVD prehrávača za Blu-ray je otázkou predaja starého a kúpy nového. V počítači treba vymieňať mechaniku, čo je síce lacnejšie, no nezvládne to každý.)
– Jednoduchšia obsluha (Nemusíte používať operačný systém, ktorý by zvyšní členovia domácnosti nemuseli vedieť ovládať.)
– Nižšie náklady (Ceny PC začínajú približne na hranici 30-tisíc Sk, DVD prehrávač alebo rekordér je oveľa lacnejší. Nezískate však plnohodnotný počítač.)

Kúpa počítača ako multimediálneho centra sa nemusí oplatiť vždy. Takéto prípady nastávajú, ak je v domácnosti viacero počítačov či notebookov, alebo ak je sledovanie fi lmov iba príležitostná udalosť. Vtedy je však na mieste otázka, načo kupovať HI-TECH?

Multimediálne počítače sú niekedy postavené na báze notebooku. Spoznáte ich spravidla vďaka menším rozmerom, pozor však na ich výkon. Ak plánujete na počítači nielen sledovať video, ale používať ho aj ako multimediálny server či robiť náročnejšie činnosti – strih videa či úpravu fotiek, oplatí sa nákup podrobnejšie konzultovať s odborníkom. Na internete si taktiež pohľadajte recenzie alebo aspoň technické parametre konkrétneho HTPC, aj keď im nerozumiete. Spotrebu 85 W v „spánku“ u niektorých zariadení si všimne aj laik.

Zvoliť vhodný operačný systém je ďalšia otázka v skladačke multimediálneho počítača. Okrem produktov Microsoftu sa dá vybrať aj niekoľko systémov na báze Linuxu či samostatne vyvíjané programy. Tie, hoci ponúkajú rôzne nové funkcie, sa však dosiaľ výraznejšie nepresadili. Dôvod je najmä ten, že výrobcovia svoje počítače predávajú s vopred nainštalovaným systémom, pričom v drvivej väčšine ide o Windows XP alebo Vista.


Multimediálna klávesnica sa od bežnej líši veľkosťou, je však rovnako pohodlná.

Autor: Matej MICHLÍK
Foto: internet