Diners Club Magazine

Ryba menom Wanda
(A Fish Called Wanda, USA / Veľká Británia 1988, Réžia: Charles Crichton, John Cleese)

Rybka menom Wanda je neobyčajná komédia, je totiž jedna z najlepších, aké kedy vznikli. Že konečne vyšla na DVD, môžeme považovať nielen za sviatok, ale ja za splatenie veľké dlhu všetkým fanúšikom komédií a milovníkom britského humoru zvlášť. Skupina zločincov ulúpi diamanty, ale nie je jednotná. Jedna frakcia chce podviesť druhú, a tak sa do veci zapletie polícia a s ňou právo.

Dopadne to najlepšie, ako môže, na konci sú všetci šťastní. Len málo fi lmov disponuje takým dokonalým happyendom. O čom je však príbeh „Rybky“? O láske, ako všetky príbehy, ale je v ňom obsiahnutá aj esencia britskosti fi ltrovaná americkým, hollywoodskym pragmatizmom. Advokát Archie Leach, ktorého nemožno charakterizovať lepšie ako slovkom Brit, už má to najlepšie za sebou. Keď stretne americkú študentku práv, okúsi čosi, čo ešte necítil. Nazvime to hoci spontánnosť, ale presnejšie by azda bolo živosť. Vôbec neprekáža, že to bol z jej strany kalkul, preňho to bolo to najskutočnejšie, čo ho v živote stretlo. A ona?

Ona možno vôbec nevedela, že vie ľúbiť, a tak sa nebála. Proti Archiemu stojí Otto, vyslúžilý agent CIA s IQ asi 85, prakticky idiot, avšak idiot, čo si o sebe myslí, že je intelektuál. Stvárnil ho Kevin Kline a zahral ho tak dokonale, že kto ho raz v tejto úlohe videl, nedá naň dopustiť. A taký je aj fi lm. Sú ľudia, ktorí ho milujú, lebo je to najlepšia komédia vôbec, tí druhí, tí, čo ju videli a nemilujú ju, jednoducho nemajú zmysel pre humor. Rybka je čertovsky vážna vec, čertovsky vážna v tom, ako esenciálne je komédiou.

Jej scenárista John Cleese, vo fi lme si zahral Archieho, je totiž exčlen legendárneho komediálneho združenia Monty Python a ako taký o humore čosi vie. Vie, že nestarnúci humor nie je postavený len na samoúčelných kopancoch do zadku, ale aby zaberal vždy a všade, musí za ním byť intelektuálny presah. Lebo najlepšie komédie sú hlboko ľudsky múdre a smejeme sa priamo úmerne tomu, ako o fi lme premýšľame. Len škoda, že Rybka u nás vychádza celkom bez bonusov. Komentár Johna Cleesea je síce výborný, ale keďže je to jediný bonus na disku, akoby tam ani nebol. Ale nič to, lebo ak si nejaký fi lm na DVD vystačí bez bonusov, je ním práve Rybka menom Wanda.

300
(300, USA 2007, Réžia: Zack Snyder)

Príbeh spartského kráľa Leonidasa, veliteľa troch stoviek Sparťanov, ale aj celej gréckej obrannej armády, patrí vedľa príbehu prvého maratónskeho bežca Diomedóna k najznámejším a najčastejšie spomínaným antickým nemytologickým dobrodružstvám. A čo je vari ešte dôležitejšie, najautentickejším.

Dodnes zachovanú písomnú podobu tomuto príbehu dal totiž otec dejepisu, grécky historik Hérodotos z Halikarnassu, ktorý sa narodil niekedy okolo roku 484 pred naším letopočtom, čiže štyri roky pred tým, ako sa bitka v Termopylskom priesmyku odohrala. 300 je jednoduchý, a preto silný fi lm o odhodlaní, ktoré nepokorí ani zrada, a o hrdosti, plniacej ani nie štátotvornú, ale ideotvornú funkciu. Do Grécka prichádzajú perzské invázne vojská a ak by Leonidas súhlasil, že naďalej zostane kráľom Sparty, len sa skloní pred Xerxesom, k ničomu by vlastne nemuselo dôjsť. Ale Leonidas sa neskloní, skopne posla do studne, vezme 300 Sparťanov a ide brániť priesmyk proti presile.

Bráni ho dva dni a keby ho nezradil znetvorený Efi altes, bránil by ho aj naďalej, do posledného muža. Čo sa stalo, stalo by sa aj tak, len by to trvalo dlhšie. Všetci Sparťania v priesmyku umrú, aj Leonidas, len Dilios nie, aby mal kto rozprávať ich príbeh. Keď bol fi lm 300 v kinách, vyčítalo sa mu, že svojvoľne interpretuje históriu, že je postavený len na atraktívnom vizuáli a krvavých jatkách.

Nie je a nebolo to celkom tak, pretože tvorcovia mali na zreteli nielen zdrojový námet fi lmu – nádherný komiks Franka Millera 300, ale aj pramenné historické texty, predovšetkým už spomenutého Hérodota, o ktorého sa fi lm opiera viac, akoby sa mohlo zdať. Ale viac o tom sa dozviete z exkluzívnych a skutočne košatých bonusových materiálov, ktoré napĺňajú celý druhý disk. Hneď niekoľko vyčerpávajúcich dokumentov sa nevenuje len jednotlivým fázam procesu vzniku fi lmu, ale aj historickým kontextom a porovnaniu fi lmovej verzie 300 s komiksovou predlohou.

Juraj MALÍČEK

Čítal som, videl som, počul som...

Televízny moderátor
Martin NIKODÝM

Obľúbeného televízneho moderátora sme zastihli po príjemne a najmä zdravo strávenom lete. Keď najmä športoval a menej sledoval masmédiá. Napriek tomu sa s nami rád podelil o svoje kľúčové zážitky (všimnite si tú jeho milú „profesionálnu deformáciu“ z Milionára – svoj hudobný zážitok začína opisovať tajomne formulovanou otázkou): „Do kina ma stiahol iba môj Adam, takže môžem rozprávať o všetkých detských fi lmoch – niektoré z nich som videl aj trikrát!

Našťastie, leto už tradične praje knižkám a ja si veru ešte teraz pamätám, ako som s napätím sledoval príbeh Oswalda a jeho pekelný podnikateľský zámer s vytvorením spermobanky najvýznamnejších svetových osobností. Pýtate sa, ako na to? To vám ja veru neprezradím, ale keď vezmete do rúk knižku Roalda Dahla „Můj strýček Oswald“, garantujem vám, že ju už len tak ľahko neodložíte! Nielen preto, že je tam dostatok sexu, ale aj z onoho viac-menej známeho dôvodu, že Dahl píše naozaj skvele.

Ako vravím, do kina som sa v lete veľmi nedostal, ale kúpil som si DVD BORAT a priznám sa, že som takmer na týždeň prepadol „boratománii“. Vyliečilo ma z toho iba pekné počasie a splav Malého Dunaja. A hudba? Áno, bol som v lete na skvelom koncerte. Síce nikomu nedal rozhovor, pricestoval sotva pár minút pred začatím svojej šou, a keď my sme sa trúsili domov, on už letel do Londýna. Ale stálo to naozaj za to. Mal som ho celkom rád už na gymnáziu a nikdy by som si nedovolil spochybniť jeho spevácke kvality, ale šou, akú predviedol v Bratislave, ma naozaj prevalcovala. Zvuk, svetlo, obraz, kapela a interpret odo mňa dostávajú 1* ... Bravo George Michael!