Diners Club Magazine
Seriál dobrodružstiev, ktoré ponúka Juhoafrická republika, nemá nikde na svete obdobu. Jedinečná kultúra, nádherná a príťažlivo nebezpečná divočina, ale aj rozprávkový luxus, to všetko koncentruje táto najjužnejšia krajina čierneho svetadielu. Rozprávkovo krásne miesta vás budú držať v napätí niečoho nepoznaného, dobrodružstvo vám vyrazí dych, až kým pri spiatočnej ceste na letisko neprecitnete do zabehnutých koľají bežného života. Oddýchnutí, plní neutíchajúceho vzrušenia odchádzate akoby z iného sveta. Lebo Afrika je úplné iná ako všetko, čo ste doteraz poznali.

Slnečné počasie, unikátna scenéria a rozmanitá fauna i fl óra robia z Juhoafrickej republiky vyhľadávanú destináciu pre cestovateľov z celého sveta. Mnohí archeológovia v nej vidia kolísku ľudstva vďaka unikátnym archeologickým nálezom, 2,5 milióna rokov starým skamenelinám predkov. Zároveň to, čo krajine pridáva jedinečnosť a exotickosť, je kultúrna a etnická diverzita. Juhoafrickú republiku osídľujú obyvatelia, ktorí patria do mnohých etnických a jazykových skupín vytvárajúcich pestrú mozaiku prívetivých obyvateľov, ktorí sa dokážu o svojich návštevníkov výborne postarať.

Medzi nimi sú napríklad Nguni, zmiešanina kmeňov Zulu, Xhosa, Ndebele a Swazi, pôvodní domorodci z kmeňov Kolíska ľudstva Tsonga, Venda, ako aj tí, čo imigrovali do južnej časti kontinentu z ostatných častí Afriky, Európy a Ázie a vytvorili silnú kultúrnu identitu.

Odtiaľ pramení aj jedenásť ofi ciálnych jazykov zakotvených v ústave, hoci anglickým jazykom sa dorozumiete s väčšinou Juhoafričanov. Z tradičných kultúrnych atrakcií je populárna najmä dedina Dumazulu Cultural Village, ktorá sa nachádza na ceste do mesta Ballito. V dedine žijú pôvodní obyvatelia kmeňa Zulu tradičnou formou a záujemcom o africkú kultúru ukážkami tradičných remesiel, spevov a tancov približujú časy minulé.

Cultural show sú vyhľadávaná atrakcia všetkých návštevníkov. Juhoafrická republika je známa aj početnými hudobnými a kultúrnymi festivalmi, ktoré sa tu organizujú počas celého roka a prinášajú súčasné umenie. Najviac zvedavcov lákajú festivaly, ako napríklad „Arts Alive Festival“, spájajúci džezové koncerty, divadelné a tanečné predstavenia. Každý rok v septembri a októbri v juhoafrickej metropole Johannesburg pulzujú ulicami tisíce návštevníkov hľadajúcich excelentnú hudbu, workshopy zamerané na bohatú africkú kultúru, ktorá takmer vymizla v rokoch apartheidu.

Odhliadnuc od tradičnej hudby, návštevníci majú možnosť spoznať aj súčasné populárne spevácke a hudobné hviezdy. Stretnúť ich môžete v prvej polovici augusta na „Oppikoppi Wildcard festivale”.

Veľká päťka

Pre tých, čo hľadajú iný druh dobrodružstva ako spoznávanie cudzích kultúr, ponúka najvyspelejšia krajina čierneho kontinentu nespočetné množstvo ďalších lákadiel. Od vzrušujúcej cesty – safari dažďovými pralesmi, bušom plným afrických predátorov až po nebeský pokoj spojený s extravagantnými a luxusnými rezortmi uprostred divokej prírody. Ideálnym miestom na tradičné africké safari je Krugerov národný park, kde z každej strany počuť zvuky exotických zvierat. Dominantný je vreskot opíc. Kto uvidí prvý slona, byvola, Veľká päťka leoparda, nosorožca a leva, takzvanú „veľkú päťku“ afrických zvierat? Tieto otázky budete počuť od každého sprievodcu po safari. Vyhľadávanou atrakciou je nočné pozorovanie zvierat pri napájadle, ako aj ranné výjazdy za zvieratami do ich prirodzeného prostredia. V Afrike nie je nič nemožné. Problém nie je ani lov. Práve Juhoafrická republika ako klasická lovecká destinácia je vyhľadávaná vďaka výborným loveckým podmienkam a vysokej kvalite služieb. Na potulkách savanou môžete naraziť až na tri desiatky rôznych antilop. No skúsených lovcov priťahuje najmä poľovačka na „veľkú päťku“. Na vývoz trofeje si však pre prísne predpisy v Juhoafrickej republike budete musieť istý čas počkať.

Výnimočnosť Juhoafrickej republiky ešte podčiarkuje skutočnosť, že na jednej strane môžete vidieť divokú, ľudskou rukou nedotknutú prírodu a na druhej strane si budete užívať absolútny luxus s prvkami africkej kultúry.

Predurčený na úspech

Luxus určite nájdete v Údolí slnka, kde sa v minulosti usídlili kmene prichádzajúce zo severu Afriky. Toto miesto sa v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia stalo najskôr mestom hriechu a zakázaných pôžitkov a neskôr rajom pre všetkých, ktorí túžia po ideálnej kombinácii luxusu a dobrodružstva. Centrom Údolia slnka je Sun City. Cesta z Johannesburgu do Sun City trvá približne deväťdesiat minút. Severozápadná provincia Juhoafrickej republiku dosiahla najväčší rozkvet Predurčený na úspech paradoxne v období prísnych obmedzení v celej krajine.

NEWPAGE

K rozvoju rezortu prispel koncom sedemdesiatych rokov hlavne hotelový magnát Sol Kerzner. V časoch, keď bola oblasť, kde teraz leží Sun City, vymenovaná vládou apartheidu za nezávislý štát, priniesol Afričanom z iných oblastí miesto, kde mohli naplno vychutnávať to, čo im bolo vo zvyšku krajiny zakázané. Poznávacími znakmi oblasti sa stali relax, zábava a oddych. Geografi cká blízkosť veľkých miest ako Pretoria a Johannesburg zase nasvedčovali, že Sun City sa čoskoro stane populárnou destináciou nielen pre domácich.

Veľká zásluha na propagácii tejto provincie sa pripisuje aj medzinárodným hudobných skupinám. V Sun City sa striedali jedna za druhou, pritiahli obecenstvo, a tým automaticky záujem o túto časť krajiny. Medzi najznámejších interpretov, ktorí vystúpili v známom Sun City Superbowl, patria napríklad Queen, Bryan Adams, Rod Stewart, Sting alebo Elton John.

Raj uprostred divočiny

Po dobudovaní mesta v roku 1992 sa naplno roztočil turistický kolotoč. Návštevníci začali prichádzať z celého sveta. Okrem už spomínanej Superbowl prichádzali a vlastne aj dodnes prichádzajú do tejto časti Afriky dobrodruhovia s chuťou riskovať. Spoliehajú sa na dve povestné rezortné kasína, kde sa personál o hráčov stará v tradičnom duchu lasvegaských kasín. S jedinou výnimkou. Po krutej prehre zaženie sklamanie celá paleta iných zaujímavých činností, ktoré sú v Sun City k dispozícii.

Napríklad adrenalínový golf. A to doslova. K juhoafrickej prírode neodmysliteľne patria Raj uprostred divočiny krokodíly. A v Sun City tieto nebezpečné zvieratá „strážia“ jedno z najslávnejších golfových ihrísk na svete. Golfový raj Gary Player Club preslávila trinásta jamka, v ktorej blízkosti sa nachádza jazero plné týchto zubatých príšer. Ihrisko láka hráčov predovšetkým inakosťou. Je úplne iné ako ihriská v iných častiach sveta.

Uprostred safari sa na osemnásťjamkovom ihrisku strieda piesok, zeleň a voda. A, samozrejme, tridsaťosem krokodílov. Najkrajšie sú jamky štrnásť, pätnásť a šestnásť. Panoráma africkej divočiny sa zapísala v pamäti každého hráča, ktorý tu hral. Ale celá Južná Afrika je známa svojimi dokonale upravenými greenmi. A ešte niečo robí africký golf lákavým pre hráčov z celého sveta. Od hráčov sa tu nevyžaduje hendikep. Bonusom sú tiež o polovicu nižšie ceny ako v Európe. Golfom sa však ponuka športových aktivít zďaleka nekončí.

Aj keď konkrétne Sun City nie je prímorský rezort, sklamanie zaženie široká paleta vodných športov v Údolí vĺn. V centre zábavného vodného parku vám more dokonale nahradí lagúna, kde sa na vás každých deväťdesiat sekúnd valia vyše metrové vlny.Raj uprostred divočiny

Luxus v africkej divočine

Absolútnou devízou Juhoafrickej republiky sú podmienky, ktoré tu sú vytvorené pre turistov. Asi najvýraznejšie to vidieť na ubytovacích zariadeniach. Turistické oblasti sú väčšinou vybavené nádhernými a luxusnými, aj keď miestami až gýčovo pôsobiacimi hotelmi. Ak však hovoríme o hoteli, ktorý je súčasťou mýtického Strateného mesta, hotel The Palace of the Lost city, skutočne nemôžeme poprieť, že architekti si dali záležať. Rozprávková architektúra ponúka svetovej smotánke Luxus v africkej divočine na ôsmich poschodiach tristotridsaťosem klimatizovaných izieb zariadených v africkom štýle, nevšedné vybavenie a jeho dekoráciu dopĺňa niekoľko bazénov uprostred exotických záhrad, jazierok a vodopádov.

Palác bol podľa legiend postavený africkou civilizáciou prichádzajúcou zo severu. Títo ľudia svojmu milovanému a uctievanému kráľovi vybudovali nádherný palác. Postupne sa stavba stala duchovným centrom rozsiahlej ríše. A hoci dnes je to predovšetkým rozprávkový prepych, starý duch paláca ho neopustil a dodáva mu zvláštne čaro. V duchu luxusu je orientované aj stravovanie. Presklená reštaurácia The Crystal Court ponúka jedlá medzinárodnej kuchyne. Zabúdať netreba ani na vína. Juhoafrická republika je povestná produkciou tých najlepších mokov.

Veď už v roku 1652 vysadili holandskí moreplavci v okolí Kapského Mesta prvý vinič. Najznámejšie vinárske oblasti sú Stellenbosch a Paarl, ktoré sú domovom najväčšieho množstva kvalitných vín v krajine.

Perla severozápadu

Odvrátenou stránkou Afriky sú rôzne exotické choroby, ktoré tam na návštevníkov čakajú. Výnimkou je však Pilanesberský národný park, ktorý je od Sun City vzdialený len niekoľko kilometrov. A na rozdiel od ostatných národných parkov sa tu nemusíte obávať o zdravie, lebo park má zónu, kde maláriu určite nedostanete. Zvykne sa hovoriť, že park Pilanesberg so svojou malebnou scenériou patrí k tomu najlepšiemu, čo môže južná Afrika ponúknuť.

„Perla severozápadu“ – prezývka, pod ktorou ho mnohí poznajú, sa rozprestiera na rozlohe päťdesiatpäťtisíc hektárov a svojou veľkosťou sa radí na štvrté miesto v Juhoafrickej republike. Park je výsledkom ambiciózneho projektu, operácie Genesis. Bol vytvorený v kráteri vyhasnutej sopky. Päťsto kilometrov štvorcových vyprahnutej zeme bolo zmenených na prírodné safari. Presun približne sedemtisíc zvierat do oblasti národného parku preto priťahuje oči nielen tých, čo hľadajú pútavú scenériu, ale aj tých, ktorých lákajú dobrodružstvá na safari.

NEWPAGE

Okrem klasickej africkej vysokej zveri tu nájdete aj menej tradičné africké zvieratá ako pelikány, pávy či labute. Na svoje si prídu tiež milovníci vtáctva, keďže v parku ich žije viac ako tristo druhov. Vyhľadávanou atrakciou je let balónom nad touto oblasťou. Veď pohľad na zapadajúce africké slnko z výšky niekoľkých desiatok metrov a s pohárikom šampanského môže byť zážitok na celý život.

Praktické informácie

Vstupné víza
Slovenskí občania cestujúci do Južnej Afriky na menej ako 30 dní nepotrebujú vstupné víza. Stačí cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po plánovanom návrate na Slovensko. Deti nad 5 rokov musia mať vlastný cestovný pas.

Doprava
V Južnej Afrike sa jazdí na ľavej strane vozovky. Cestná infraštruktúra v JAR je na pomerne dobrej úrovni, všetky väčšie mestá sú spojené kvalitnými diaľnicami. Toto sa však netýka vidieckych oblastí. V JAR je pomerne vysoké percento výskytu dopravných nehôd, preto je na mieste opatrnosť pri jazde a dodržiavanie cestných pravidiel. Pri cestách motorovým vozidlom sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz. V mestách a na letiskách funguje veľká sieť medzinárodných autopožičovní.

V JAR jazdia autobusy troch renomovaných diaľkových spoločností – Greyhound, Intercape a Translux. S ich pomocou je možné precestovať väčšinu miest v krajine. Cestovanie s nimi je bezpečné, pohodlné Vstupné víza Praktické informácie a pomerne lacné. Za lístok z Johannesburgu do Kapského Mesta (1 434 km) zaplatíte približne 375 R. Rovnako stojí tiež lístok z Kapského Mesta do Durbanu (1 542 km). Ceny zodpovedajú hlavnej sezóne, ktorá je približne cez školské prázdniny (december až január).

Mimo sezóny klesnú ceny lístkov priemerne o 30 percent. Ak by ste chceli absolvovať niekoľko dlhých prejazdov, zakúpte si pas. V JAR je veľmi populárne bicyklovanie, lebo sa tu dá dôjsť po slušných a prázdnych cestách na krásne miesta a vo väčšine miest fungujú aj servisy a požičovne. Predpokladá sa však dobrá kondícia, lebo v JAR čaká na bicyklistov množstvo kopcov a kopčekov. Jedinou prekážkou môže byť počasie a silný vietor.

Zdravotná starostlivosť
Povinné očkovanie sa nevyžaduje. Odporúča sa očkovanie proti tetanu a hepatitíde (A, B). Pri cestách do Krugerovho parku, severných a severovýchodných oblastí krajiny, je potrebné užívať antimalariká a pred poštípaním hmyzom sa chrániť repelentom. Vo vidieckych oblastiach provincie KwaZulu-Natal sa sporadicky vyskytuje cholera, pri dodržiavaní základných hygienických zásad však turistom nákaza nehrozí. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. Voda z vodovodu je pitná. Neodporúčame kúpanie v riekach a stojatých vodách.

 

Podnebie
Väčšina juhoafrického územia leží v subtropickom pásme. Na pobreží má prímorské a vo vnútrozemí kontinentálne suché podnebie. Vysoká nadmorská výška vnútrozemskej náhornej plošiny zabezpečuje príjemné teplotné podmienky. Chladný Benguelský prúd, ktorý sa pohybuje z juhu na sever, zabraňuje vzniku dažďových zrážok, čím spôsobuje, že na sever zasahuje výbežok Namíbijskej púšte. Naopak, teplý Agulhasský prúd, obmývajúci juhovýchodné pobrežie, prináša časté výdatné dažde. Hlavné obdobie dažďov sa začína v novembri a končí v apríli.

Zimné mesiace máj až október bývajú relatívne chladné a silné zrážky bývajú aj na juhozápade krajiny. Niekedy, podobne ako v Dračích horách, tu sneží. Na juhovýchodnom pobreží je aj v zimnom období príjemne teplo.

Úradný jazyk
anglický, afrikánčina, zulu, khosa

Mena
juhoafrický rand

Autor: Jozef JAKUBÍK
Foto: internet