Diners Club Magazine

 

 

Popri niektorých experimentoch, ktoré nemajú šancu zísť z módneho móla na ulicu, pánska módna ponuka tohto leta je v mnohom zaujímavá. Hlavne tá talianska. Určite najväčším prínosom sú farby, kde vedľa elegantných pieskových odtieňov a bielej sviežo pôsobia hlavne odtiene žltej a zelenej, v novej podobe sa ukazuje aj modrá. Letné saká a blejzre zaznamenali hneď niekoľko zmien – vyhrnuté rukávy a výrazný comeback dvojradového zapínania.

Aj nohavice dostali hneď niekoľko nových impulzov. Objavili sa pohodlnejšie verzie nohavíc, ktoré sa vtesnali u niektorých návrhárov do „neomrkvových“ nohavíc, resp. rovných a predovšetkým širších nohavíc. Táto letná rozmanitosť naznačuje, že aj pánska móda hrá s novými kartami a každý návrhár, značka či firma sa snaží o originálne rozširovanie ponuky. Za každou kolekciou je oveľa viac cítiť cieľovú skupinu, ktorú chce ten-ktorý módny dom osloviť.

Moderný punc
E Zegna zostal toto leto obidvoma nohami pevne na zemi a nenechal sa zlákať na žiaden módny experiment s visačkou nenositeľné. A jeho pevne ukotvené základy boli celkom jednoznačne v súčasnosti, bez akýchkoľvek obzretí sa späť, bez akýchkoľvek retro odkazov. Kolekcia E Zegna mieri priamo na všetky aktivity moderného muža, a tak jej jednotlivé kúsky sú určené tak do práce, ako aj na aktívny oddych či dovolenku.

Obleky sú síce štíhle, jednoradové i dvojradové, no v nijakom prípade ich štíhlosť nie je prehnaná, práve naopak, zaoblenejšie ramená a širšie nohavice poskytujú dostatočný letný komfort. Aj farebná paleta je letne sympatická. Trochu svetlých odtieňov šedej, ktorá je stále aktuálnou a potom hneď niekoľko skvelých modrých variácií – od džínsovej až po blankytne modrú – a všetko to štýlovo uzatvára svieža tehlová. Všetky kúsky tejto kolekcie majú punc moderného odevu na každý letný deň.

Sicílske korene
Najslávnejšie návrhárske duo Domenico Dolce a Stefano Gabbana sa aj touto letnou kolekciou vracia na juh Talianska, na Sicíliu a opätovne vzdáva hold všetkým tým skvelým pánskym krajčírom, ktorí preslávili taliansku módu a jedinečný dizajn. Ich letné plátené a ľanové obleky prevažne v bielej a čiernej sú ako pozvánka na letné posedávanie pod slnečníkmi na terasách kaviarní.

Vo svojom hľadaní koreňov talianskej pánskej módy sú už niekoľko sezón nepochybne úspešní a vďaka za to. Tentoraz vrátili na módnu scénu pohodlné obleky z mäkkých prírodných materiálov ako ľan a bavlna, ale aj biele košele s malými mäkkými goliermi, úzke kravaty či semišové poltopánky s guľatou špičkou. Všetky tieto kúsky určite ocenia všetci vyznavači talianskej letnej klasiky so štipkou šarmantnej rebélie a talianskej schopnosti užívať si život.

Farby verzus neutrál
Aj ďalšia z renomovaných talianskych pánskych značiek nám pripomína, že túto prázdninovú sezónu možno uchopiť s ľahkosťou, stačí sa len trochu viac pohrať s farbami. To vedia Taliani skutočne výnimočne a aj u Canaliho to potvrdili. Trochu neutrálu v podobe šedej či pieskovej a k tomu odtiene kaki a žltej v tomto prípade postačili na to, aby výsledok pôsobil sviežo a letne, a zároveň veľmi štýlovo. Rovné a hlavne širšie nohavice, resp. farebné nohavice à la džínsy a k tomu jednoradový alebo dvojradový blejzer je aj v tomto prípade základom, na ktorom sa možno pohrať s módnymi farbami. Nechýbajú retro polokošele, ale aj klobúky a vintage okuliare, ktoré tomuto farebnému experimentu pridávajú na štýle a neformálnosti.

Odkaz na slávne letoviská
Zdá sa, že nikdy nebude dosť odkazov na talianske či francúzske slávne rezorty z dvadsiatych rokov minulého storočia, kedy bola vo Francúzsku a postupne v ďalších krajinách uzákonená dovolenka a ľudia začali masovejšie objavovať šport a voľný čas. Massimiliano Giornetti, ktorý je kreatívnym riaditeľom módneho domu Salvatore Ferragamo, zostal verný tomuto večnému a silnému letnému odkazu a namiešal do svojej letnej kolekcie veľa bielej a smotanovej a k tomu, samozrejme, aj veľa námorníckej modrej a nechýbali ani trendové námornícke pásiky.

Výraznejšie zaoblenie ramien a zvýraznený pás na sakách, voľnejšie a rovné nohavice a malé šatky – to všetko aj dnes evokuje letnú pánsku eleganciu, ku ktorej tak veľmi pasuje trojhodinová obedňajšia siesta, ako aj vynimočne ľahké a jemné materiály. Sandále, samozrejme naboso, sú pre toto leto doslova hitovým módnym doplnkom, a to nielen k šortkám a bermudám, ale aj k dlhým nohaviciam. Tento moderný fl irt s klasickou eleganciou sa Giornettimu skutočne vydaril.

Mužný Giorgio Armani
Mega úspešný Giorgio Armani, cisár súčasnej módy, ktorý má svoju „fashion“ ríšu pevne v rukách už viac ako štyridsať rokov, no v kuloároch sa už povráva, že sa pomaly chystá do dôchodku a hľadá si svojho nástupcu, predstavil opäť vo veľkom štýle svoju letnú pánsku kolekciu, ktorou potvrdil, že na pánskej módnej scéne silnie nový trend – návrat mužného vzhľadu. Nie chlapci, ale muži sú toto leto v trende. Muži s rukami vo vreckách, muži, čo si nepotrebujú svoju moc potvrdzovať kravatou, muži, čo dokážu sebavedome nosiť obleky aj na tričkách.

A k potvrdeniu tejto silnej mužnej vlny Giorgio Armani opätovne použil svoje vlastné a rokmi overené zbrane – veľa svojej legendárnej šedej, s ktorou dobyl svet úspešných na oboch stranách Atlantiku v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. K nej pridal aj veľa modrej na sakách a oblekoch, ktoré svojím mäkkým tvarovaním evokujú prázdniny a pohodu. Pánska letná módna ponuka plná novodobej mužnosti so značkou Giorgio Armani bola opäť skvelá.

 

Autor: Dana Lapšanská
Foto: ISIFA