Diners Club Magazine

 

Ženy spia inak ako muži. Zistili to vedci z Harvardskej medicínskej školy. Ich výskum odhalil, že ženy majú kratšie a skôr sa začínajúce spánkové cykly. To znamená, že zaliezajú do postelí skôr ako muži a rovnako skôr z nich radostne vyskakujú. Výsledkom je nielen ťažké zosúlaďovanie spoločného spánku a iných radovánok, ale aj vyšší výskyt nespavosti a sezónnych depresií medzi ženami. Bádatelia zistili, že ženský 24-hodinový cyklus spánku a bdenia je asi o 6 minút kratší ako mužský. Nezdá sa to byť veľa, ale v reálnom živote to znamená, že ženy sa zobúdzajú asi o 30 minút skôr. A muži potom môžu len snívať o vzrušujúcich ranných radovánkach, keď vedľa seba vidia len prázdnu posteľ.

Podľa všetkého to má na svedomí ženský hormón estrogén. Očividne nejakým spôsobom ovplyvňuje ľudské biorytmy. Keďže ženy ho majú veľa a muži málo, rozdiel je na svete, rovnako ako odpoveď na otázku v nadpise.

Oceány na Titane
Mysteriózny mesiac planéty Saturn, Titan, zrejme pod svojím povrchom ukrýva obrovský vodný oceán. Vyplýva to z údajov, ktoré poslala na Zem sonda Cassini. Už niekoľko rokov usilovne poletuje okolo prstencovej planéty a jej mesiacov. Zistila pritom, že Titan sa nespráva tak, ako by sa pevné teleso správať malo.

Jeho dráha a rotácia naznačujú, že niekde pod povrchom by mohla byť obrovská masa kvapaliny, pravdepodobne vody. To vedcov napĺňa nadšením a podporuje ich kreativitu. O Titane už dlho špekulujú ako o svete, v ktorom by mohol existovať život. Lenže na povrchu je pomerne chladno – mínus 180 stupňov Celzia.

To je už naozaj dostatočná kosa na to, aby sa tam nemohli tmoliť ani jednobunkoví E.T.-ovia. Oceán pod povrchom je však iná káva. Tam by mohlo byť dostatočne teplo na to, aby sa v ňom mohli čvachtať všakovaké mimozemské ohavy. Je však takmer isté, že tak skoro sa o tom nepresvedčíme. Je to trochu od ruky.

Rana pre „kreacionistov“
Veľmi nepekne sa zachovali vedci zo Severokarolínskej univerzity k vyznávačom takzvaného „mladozemského kreacionizmu“. To je učenie, alebo skôr viera, podľa ktorej Zem stvoril Stvoriteľ pred asi 6-tisíc rokmi v priebehu jediného dňa. Ide teda o istú variáciu biblického príbehu s presným dátumom. Podľa „kreacionistov“ Stvoriteľ vytvoril svet v takej podobe, v akej ho poznáme dnes – to znamená, že aj s geologickými vrstvami, paleontologickými nálezmi, ropou, uhlím... Jednoducho so všetkým, čo je očividne staršie ako tých 6 000 rokov.

Veľkým tromfom v ich rukách boli skalné maľby z amerického Utahu. Je na nich niečo, čo zrejme nakreslil dávny človek a čo sa pekelne podobá na dinosaura. Mal to byť dôkaz, že dinosaury a ľudia žili súčasne, nie s odstupom niekoľkých desiatok miliónov rokov. Vedci teraz tie kresby analyzovali pomocou modernej techniky. Uznali, že pri pohľade voľným okom to naozaj vyzerá ako dinosaurus, no problém je v tom, že dávny umelec namaľoval len fľaky, ktoré vidíte na obrázku vpravo v tmavej farbe. Zvyšok sú škvrny, ktoré vznikli prirodzenou cestou v priebehu vekov. Otázkou zostáva len to, čo tými fľakmi chcel praumelec povedať.

 

Autor: Ján Mečiar
Foto: Archív, Shutterstock