Diners Club Magazine

V New Yorku, Londýne, ale aj v Miláne a Paríži sa po zimnej módnej šedej búrke začalo blýskať na lepšie časy, na letné časy plné farieb a prichádza aj k príjemnému otepľovaniu a presvetleniu všetkého, čo má s tohtoročným módnym letom niečo spoločné.

Ako prvý silný trend leta sa ukazujú „hypersýte“ farby, ktoré sa objavujú samostatne aj v kombinácii dvoch, ale aj troch rôznych silných farieb, resp. v novom a modernom prepojení s čiernou či bielou. Objatie čipky – to je druhý silný trend, ktorý predstavuje túto letnú romantiku vo veľkej rôznorodosti. Midi, teda trojštvrťová dĺžka, je toto leto na vzostupe a je veľmi silnou módnou výzvou. Sebavedome sekunduje tak maxi, ako aj mini. Štvrtým trendom leta sú potlače, a to všetky od výmyslu sveta. Flóra, fauna, šelmy a hady, ale aj bodky a klasické letné pásiky, reprodukcie obrazov či citáty literárnych diel, to všetko spúšťa doslova potlačovú revolúciu.

Všetko, čo presvetľuje a evokuje čistotu a jas, ranné svitanie a letný deň plný slnka, to je ďalší letný trend, do ktorého patrí najmä biela, mäkké pastely i perlová so svojím diskrétnym leskom. Štandardy podľa Yves Saint Laurenta, alebo pripomenutie vlády tohto velikána módy, ktorý v sedemdesiatych rokoch svojimi safari kabátikmi, žiarivými farbami, naberanými vidieckymi blúzami a veľkými klobúkmi fascinoval všetky ženy sveta, je asi najsilnejším trendom, ku ktorému sa prihlásili mnohí na obidvoch stranách Atlantiku. A posledným silným trendom tohtoročnej letnej sezóny sú rovné a široké nohavice.

Hyper farby
Medzi návrhárov, ktorí podľahli sýtym farbám, patrí aj Haider Ackermann. Jeho letná kolekcia plná elektrickej modrej, červenej, smaragdovej, žltej v kombinácii s čiernou zaujala mnohých recenzentov, ktorí nešetrili chválou, rovnako ako potleskom nešetrili hostia jeho módnej prehliadky v New Yorku. Ponúkol veľmi súčasnú a odvážnu hru s plnými farbami na hodvábnych šatách, čo príjemne hladkajú a zároveň chladia telo.

Pozitívne hodnotenie si vyslúžila aj kolekcia Rafa Simonsa pre módny dom Jil Sander. Verný odkazu minimalizmu, ktorý sa viaže k tejto značke, predstavil modernú ženu, ktorá dokáže nosiť farby aj na minimalistických formách. Jeho modernizácia spočívala v spojení klasického bieleho trička a maxi taftových bublinových sukní v tých najostrejších farbách. Jeho šaty v tej istej bublinovej línii s explóziou farieb na bielej udávajú veľmi silný smer tohto leta. Nech žije farebný minimalizmus!

V objatí čipky
Čipku adoptovali na toto leto mnohí. Ralph Lauren ju použil pri svojom typicky americkom návrate na divoký západ, Christopher Kane z nej vytvoril vyváženú ženskú siluetu, Balenciaga použil mäkčenú čipku na modeloch v štýle punku. Domenico Dolce a Stefano Gabbana sa inšpirovali tradičnou výbavou anglickej nevesty, a tak ich biela letná kolekcia bola plná odkazov na anglický vidiek, výšivky a háčkované bordúry na tradičných obrusoch, záclonách a závesoch.

Všetku tú vyšívanú a háčkovanú krehkú krásu zakomponovali na sexi sukne, „baby“ šaty a kombinézy. Táto skvelá návrhárska dvojica aj tohtoročnou čipkovanou letnou kolekciou opätovne potvrdila svoju silu, a to najmä pri formovaní atmosféry jednotlivých sezón. Sarah Burton má v tomto roku za sebou hneď dve veľmi náročné úlohy – prebratie pozície hlavného dizajnéra v módnom dome po úmrtí geniálneho Alexandra McQueena a vytvorenie svadobných šiat pre Catherine Middleton. Obidve zvládla famózne.

Navyše, dva dni po kráľovskej svadbe stihla byť v Metropolitnom múzeu v New Yorku na otvorení retrospektívnej výstavy modelov tohto slávneho návrhára posledných dvoch dekád. Letná kolekcia Sarah Burton, ktorá pracovala vedľa Alexandra McQueena celých pätnásť rokov, plne rešpektovala dedičstvo tohto veľkého mága dokonalých siluet, výrazných zdobných výšiviek a zvýraznených ramien, no navyše priniesla mäkšie a ženskejšie spracovanie. Typicky mcqueenovské ostré hrany a prísne línie v jej podaní zmäkli, ale nestratili nič na príslovečnom monarchistickom vzhľade, ktorý mal McQueen tak rád. Letná kolekcia módneho domu Alexander McQueen plná výšiviek, čipky a peria podľa mnohých recenzentov jasne sformulovala čipku ako silný trend a navyše odštartovala novú éru tejto značky. Kráľovskou svadbou sa samotná Sarah Burton zaradila medzi svetovú návrhársku elitu.

Midi nastupuje
Už dávno neplatí, že len jedna dĺžka je trendová. Dnes sa nosia tak mini, ako aj sukne ku kolenu a už dlhší čas sa objavuje aj maxi. No predsa, midi je v tejto letnej sezóne horúcim trendom, pretože táto trojštvrťová dĺžka sa tu dlho neobjavila a zrazu si ju prisvojili mnohí. Správne načasovanie pre midi urobil Francisco Costa, ktorý pracuje pre Calvina Kleina a dômyselne tam cizeluje sexi minimalizmus. Jeho kolekcia vo svojej zmyselnej jednoduchosti bola v mnohých smeroch až nekompromisná, no práve trendové midi dĺžky pomohli upozorniť na všetky jasne sformulované kódy moderného minimalizmu.

A nielen v New Yorku sa midi dĺžka prihlásila o slovo. V Paríži sa jej veľmi vydarene zhostila napríklad Hannah MacGibbon, ktorá je kreatívnou riaditeľkou módneho domu Chloe. Jej priehľadná široká plisovaná sukňa v dĺžke pod koleno na obtiahnutom trikote a k tomu balerínky – to je nový a moderný pohľad na klasiku cez odvážnejšie materiály, resp. nástup novej siluety, ktorá akoby chcela poslať do zabudnutia príliš krátke sukne a s nimi aj ten povestný hollywoodský efekt prvého plánu – teda krátka sukňa a vysoké podpätky.

NEWPAGE

Potlačová revolúcia
Farebné leto 2011 potvrdzujú aj potlače, a to výrazné a rôznorodé. Červené a modré bodky, široké pruhy, ale aj kvety sa objavili napríklad v kolekcii talianskej módnej značky Moshino, a to tak na šatách, sukniach, živôtikoch, ako aj na sakách. V doplnkovej výbave sa k nim pridali kovbojské klobúky, turbany, kvetinové náušnice a skvelé „espadrilles“ na nohách. Kombináciou skvele tvarovaného krátkeho pruhovaného červenobieleho saka a skrátených mrkvových modrých nohavíc uzrel svetlo sveta veľmi optimistický letný look, ktorý akoby chcel pripomenúť tradíciu slávnych európskych letovísk.

Oslavujúc štyridsať rokov na módnej scéne Roberto Cavalli svojou letnou kolekciou nezostal nič dlžný svojej povesti kráľa potlačí. Ani toto leto nezabudol na svoje slávne leopardie vzory, no tentoraz k nim pridal aj veľké kvety a ostrozelené listy palmy a urobil dobre. Cavalli má rád rozviaty hodváb na sexi šatách a práve na nich asi najviac vyniknú aj všetky veľké vzory kvetov a listov, ktoré môžu z tohto leta urobiť skvelú párty na oslavu prírody.

A buď svetlo!
Akoby sa všetci návrhári dohodli a prešli spoločne na druhý breh, od čiernej a sivej k bielej, perlovej a svetlým pastelom. Urobil tak aj Alexander Wang, ktorý sa doteraz bez čiernej nezaobišiel a v New Yorku na tohtoročné leto predstavil oveľa optimistickejšiu kolekciu. Veľa, veľa bielej a nádherné pastely na materiáloch, ktoré odrážajú svetlo, tvorili základ veľmi vydarenej kolekcie, v ktorej Alexander Wang doprial žene skutočné pohodlie. Všetko voľné a splývajúce, skoro všetko v dĺžke midi a veľa modelov pripomínajúcich pracovné pohodlné odevy namixoval veľmi sofi stikovane, aby z celej kolekcie vychádzala na povrch jediná emócia – pohoda.

„Nerád robím oblečenie na červený koberec,“ povedal Tomas Maier po svojej impozantnej módnej show na tohtoročné leto a dodal, že rád robí módu pre reálne ženy na ulici. Rovnako ako všetky jeho predchádzajúce kolekcie, aj táto aktuálna je plná sofi stikovaného minimalizmu, odkazov na športové oblečenie a viditeľnej vzdušnosti na neutrálnej palete farieb s bielou na čele. Jeho kolekcia je plná, takpovediac, každodennej krásy, každodenného dobrého pocitu z odevu, ktorý je ľahký a vzdušný, avšak vyžaduje veľa práce pri konštrukcii. Odkaz Tomasa Maiera pre toto leto je teda ľahkosť a vzdušnosť.

Štandardy YSL
Sedemdesiate roky evidentne ovládli módne móla pri predvádzaní kolekcií na jar a leto 2011, a tak sa nemožno čudovať, že práve ikonické módne vynálezy Yves Saint Laurenta, ktoré tvorili atmosféru siedmej dekády minulého storočia, sa stali nositeľmi veľmi silného a asi najhorúcejšieho trendu leta 2011. Podľahla im aj Frida Giannini, ktorá úspešne vládne u Gucciho a jej modely nenechali nikoho na pochybách, že to s odvážnou farebnou kombinatorikou na toto leto myslí aj ona vážne. Zelené sako, tyrkysový top, fialovomodré nohavice, zlatý pytónový opasok a na perách lesklá červená – to je len jedna z farebných explózií, ktoré pripravila.

A nielen táto farebná bomba à la Marakeš, ale aj ďalšie ikonické kúsky s iniciálami YSL, ako safari kabátiky, háremové nohavice či špicaté sandále dokonale navodili letnú cestovateľskú náladu. Poctu vlastnému domu pripravil aj Stefano Pilati, kreatívny riaditeľ u Yves Saint Laurenta, ktorý pripomenul pekne zaradom jeden módny vynález s visačkou YSL vedľa druhého. Krásne tuxedo plášte, veľa čiernej a signálne farby ako oranžová či zelená, safari kabátiky, volány akoby vypožičané z vidieckeho odevu, nohavicové overaly s hlbokými výstrihmi, čierno-biela kombinácia na geometrických minimalistických modeloch, ktoré subtílne odhaľujú telo, túto akoby inventúru ikonických kúskov z archívu tohto velikána módy dvadsiateho storočia recenzenti označili ako univerzálny YSL návod na leto 2011. Zdá sa, že práve táto kolekcia bude rezonovať dostatočne hlasno a dlho.

Comeback nohavíc
Po obtiahnutých džínsach a legínach, ktorých je všade naokolo akosi priveľa, prichádzajú spolu s hitovou midi dĺžkou sukní aj rovné a široké nohavice, ktoré skvele dotvárajú pohodové a optimistické módne leto 2011. Nohavice v štýle sedemdesiatych rokov sú skutočne silným trendom sezóny. Veľmi zdarne sa s nimi popasoval Derek Lam, ktorý ich nechal od pásu a tvarovaných bokov voľne padať v dostatočnej šírke i dĺžke tak, že prekrývajú topánky na objemných podošvách, a to všetko dokopy aj so subtílnym tielkom, tričkom či topom skvele lichotí postave. Dlhé nohy sú predsa vždy v trende!

Rovnako aj Michael Kors, mág americkej módy, ktorý má tak rád všetky športové prvky a dokáže s nimi tvoriť módu plnú optimizmu a každodennej funkčnosti, prišiel s novou a veľmi vydarenou formou letných nohavíc. V jeho prípade ide o evidentnú výpožičku z pánskeho šatníka. Jeho rovné športové nohavice s hlbokými vreckami v čistej bielej spolu s jednoduchým bielym úpletom na priehľadnom roláku, resp. tričku, sú brilantnou ukážkou americkej módnej školy à la bezstarostný luxus a tiež pozvánkou na pohodové prázdniny napríklad na Floride.

 

Autor: Dana Lapšanská
Foto: ISIFA