Diners Club Magazine

Bude to znieť možno gýčovo, ale na svete ešte stále existujú miesta, kde sa budete cítiť ako v rozprávke. A ak túžite stráviť dovolenku na mieste, kde sa zastavil čas, pláže s jemným pieskom obmýva tyrkysové more a okolo vás plávajú pestrofarebné ryby, vyberte si Zanzibar, perlu Afriky, vysnívaný ostrov z príbehov tisíc a jednej noci.

Najväčším lákadlom sú nádherné pláže, kde ma piesok neuveriteľne bielu farbu, okolo rastú kokosové palmy, tropická vegetácia a všade vládne pokojné ticho, ktoré preruší len príjemné šumenie vĺn oceánu. Zanzibar leží necelých 40 kilometrov od východného pobrežia Afriky a málokto vie, že nejde len o jeden ostrov. Zanzibar je totiž spoločné označenie pre hlavný ostrov Ungujo a severne od neho ležiaci hornatý ostrov Pemba. Pod Zanzibar však ešte patrí takmer päťdesiat ďalších malých ostrovčekov. Spolu tak tvoria autonómnu časť Tanzánie. Kedysi tu bolo najväčšie stredisko obchodu s otrokmi. Dnes je však táto temná stránka ostrova minulosťou a jeho prítomnosť sa častejšie spája s najslávnejším rodákom ostrova Freddiem Mercurym a, samozrejme, s korením.

Afrika

Cesta za korením

AfrikaKedysi, v časoch vlády imáma Sajjida Saida v prvej polovici devätnásteho storočia, keď ostrov zažíval najväčší rozkvet, sa hlavným vývozným artiklom Zanzibaru stal sušený klinček. Aj preto sa v sprievodcoch môžeme v súvislosti so Zanzibarom často stretnúť s označením „ostrov korenia“. Dnes ale toto spojenie pôsobí ako lákadlo na turistov. Pestovanie korenín, okrem klinčekov sa tu darilo aj muškátovému orechu, škorici či čiernemu koreniu, naozaj patrilo v minulosti k významným odvetviam tunajšieho poľnohospodárstva a Zanzibar bol skutočne svetovou jednotkou v produkcii klinčekov. Dnes ho však z tejto pozície bezpečne vytlačila Indonézia.

To však nič nemení na tom, že minulosť spojená s korením je na ostrove stále živá. Aj keď už len v akejsi nostalgickej podobe. Napriek tomu patrí výlet do slávnej minulosti „ostrova korenia“ na Zanzibare k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám. A naozaj stojí za to. Ide o takzvanú „spice tour“, ktorej cieľom je zoznámenie sa s pestovaním a spracovaním korenia a exotických druhov ovocia na tradičných plantážach. Zblízka tu môžete spoznávať materské rastliny klinčeka, šafranu, zázvoru, škorice, vanilky či muškátového orecha. Tour začína návštevou niektorej z pôvodných fariem na korenie, kde vám ukážu tradičné spracovanie rôznych druhov voňavých ochucovadiel. Výlet si určite nenechajte ujsť už len pre ten útok na vaše zmysly, ktoré vám pripravia najrôznejšie vône. Nezabudnite na suvenír – farebný balíček s nápisom „spices of Zanzibar“, ktorý vám prehliadku vôní a chutí bude ešte dlho pripomínať.

AfrikaKamenné mesto

Dnes tvorí prevažnú časť príjmov Zanzibaru turizmus. Nie je to ale typická turistická destinácia, kde na vás na každom kroku čakajú podnikaví domorodci alebo päťhviezdičkové služby. Turizmus tu funguje akýmsi zotrvačným spôsobom. Dokonalým príkladom je hlavné mesto súostrovia Zanzibar Town, kde veľkú časť tvorí Stone Town alebo Kamenné mesto, ktoré je celé na zozname chránených pamiatok UNESCO a patrí k najzaujímavejším miestam ostrova Ungujo.

Tri štvrtiny domov v meste však pripomínajú vojnou poznačenú krajinu, sú v dezolátnom stave a len málokedy niekto prejaví záujem o ich obnovu. Paradoxne, táto skutočnosť neuberá nič na atmosfére najstaršej mestskej časti. Skôr naopak, v sterilnom prostredí by ste sa určite necítili tak dobre ako v Kamennom meste s jeho dlhoročnou patinou. Veď práve atmosféra je to, čo sem láka tisíce turistov. Najznámejšie a zároveň najlepšie zachované stavby v Kamennom meste, ktoré by ste nemali obísť, sú Beit al-Ajaib, v preklade „dom zázrakov“, postavený na ceremoniálne účely sultánom Sajjedom Barghašom.

Zaujímavou stavbou s pozoruhodnou históriou je aj masívna anglikánska katedrála. Miesto, kde katedrála stojí, sa totiž spája s temnou stránkou histórie ostrova. Práve tu sa kedysi nachádzal trh s otrokmi, ktorých na Zanzibar prevážali z pevniny a predávali ďalej na Blízky východ. V historickom centre hlavného mesta leží aj masívna arabská pevnosť, rímsko-katolícka Katedrála sv. Jozefa či mešita Msikiti wa Balnara. Zájsť môžete aj do múzea, ktoré je zamerané na históriu ostrova alebo navštíviť dom slávneho cestovateľa Livingstona, ktorý sa odtiaľ v roku 1866 vydal na expedíciu, počas ktorej objavil napríklad jazero Tanganika.

Kamenné mesto je však fascinujúce samo o sebe. Je labyrintom krivoľakých úzkych uličiek lemovaných bielymi domami z morských koralov s typickými vystupujúcimi balkónmi a nádherne vyrezávanými dverami z masívneho dreva. Nájdete tu aj veľa obchodíkov so suvenírmi, bazáre a rôzne útulné námestia. Zatiaľ čo počas dňa v uliciach mesta okrem turistov stretnete len málo domácich, po zotmení, kedy horúčavy vystrieda príjemný vánok a rozsvietia sa lampy, ulice zaplnia domáci a lákavá atmosféra sa ešte znásobí. Pootvárajú sa malé bary a občerstvenia a vy si môžete pochutiť na čerstvom pečenom chlebe, rybách či miestnej špecialite, ktorou sú krevety na špíze. Po náročnom dni si choďte oddýchnuť do zrekonštruovaných záhrad Forodhani, kam vedú pravdepodobne všetky cesty v meste.

Krajina pláží

Na Zanzibar sa však okrem spoznávania miestnych pamätihodností chodí najmä za kúpaním. To je spestrené periodicky sa opakujúcim prílivom a odlivom. Hlavne na východnom pobreží sa príliv s odlivom strieda veľmi často. Každých šesť hodín sa odhalí niekoľko kilometrov dlhý úsek mora, kde voda odkryje morské poklady. Počas odlivu sa dá prísť až ku koralovému útesu, a to bez použitia akéhokoľvek potápačského výstroja. More ožíva so začínajúcim prílivom, vtedy si na svoje prídu milovníci surfingu a priaznivci veľkých vĺn. Jedným z najznámejších stredísk je Nungwi. Nájdete tu doslova raj. Koralové útesy, tyrkysovú lagúnu a delfíny.  Nechýbajú centrá vodných športov a potápačské školy. Ale aj samotná cesta z hlavného mesta cez vnútrozemie do Nungwi je zaujímavá. Prechádzať budete zelenými lesmi, malými dedinkami i o čosi väčšími mestečkami so zaujímavými názvami ako Bububu či Mkokotoni. Na záver cesty do prímorského strediska hustý les ešte vystrieda buš s majestátnymi Baobabmi. Nungwi je dnes typickým príkladom miesta s rozvíjajúcim sa turistickým ruchom. Pobrežie lemujú reštaurácie, bary a ubytovacie zariadenia najrôznejších kategórií. Tu už na rozdiel od hlavného mesta stretnete aj tradičných nadháňačov, ktorí sa na vás vrhnú pri každej príležitosti a preveria tak vaše schopnosti odolávať ich jedinečným ponukám.

NEWPAGE

Pláže sú v Nungwi krásne a kúpať sa tu dá prakticky neustále, pretože príliv a odliv v tejto časti ostrova nie je taký častý ako na východnej strane ostrova.  Zaujímavá lokalita leží aj na južnom cípe ostrova, kde nájdete rybársku dedinu Kazimkazi, ktorá bola v 17. storočí hlavným mestom ostrovov. Objavíte tu zrúcaniny mešity Shirazi Dimbani, ktorú odborníci považujú za najstaršiu vo východnej Afrike. Hlavnou atrakciou však ostáva pozorovanie delfínov, a ak budete mať skutočné šťastie, tak si s delfínmi budete môcť aj zaplávať. Ďalšou vynikajúcou lokalitou je Pwani Mchangani na východnom pobreží Zanzibaru. Leží asi hodinu jazdy od letiska a je známa hlavne ako vynikajúca lokalita na potápanie, šnorchlovanie či ďalšie vodné aktivity.

Na Zanzibare však môžete nájsť aj miesta, ktoré sa ešte neodhalili masovému turizmu. Jedným z nich je Uora Beach, pláž uprostred ryžových polí a plantáží cukrovej trstiny, ktorá v tieni paliem ukrýva takmer turisticky panenskú oblasť s malými uzatvorenými zálivmi, ľudoprázdnymi plážami a priezračnou vodou lagúny. Krásne pláže nájdete aj pri rybárskej dedine Paje v južnej časti ostrova. Je tu malé plážové letovisko, pekné koralové útesy a úžasné kúpanie. Pri odpočinku na plážach Zanzibaru sa vám veľmi ľahko môže stať, že uvidíte miestne ženy zahalené do pestrofarebných šiat, ktoré sa venujú pestovaniu rias. Niekoľko desiatok metrov od brehu umiestnia na dne mora drevené koly, medzi ne natiahnu silný vlasec, na ktorý sa morské riasy zachytávajú. Keď nastane odliv, ženy nachytané riasy zozbierajú a usušia. Riasy sa potom vyvážajú do Francúzska alebo Ázie, kde sa podávajú ako príloha k jedlám.

Nebojácne opice

Zanzibar však nie je len ostrovom pláží. Rovnako zaujímavé dobrodružstvo ponúka aj fauna a flóra. Na ostrove nežijú veľké divoké zvieratá, teda ak nepočítame prevažne v povestiach prežívajúce a neskrotné zanzibarské leopardy. Vo zvyškoch lesov však žijú opice, medzi nimi aj vzácne guerézy červené, prasatá a malé antilopy. Zanzibar je tiež domovom veľkého množstva vtákov a najmä motýľov. Pri spoznávaní zvieracej ríše Zanzibaru navštívte malý ostrovček Changuu, prezývaný tiež „Prison Island“. Z Kamenného mesta sa tu dostanete loďou za dvadsať minút. V minulosti tu bolo prekladisko otrokov, neskôr karanténny tábor pre ľudí nakazených žltou zimnicou a dnes je tunajšou hlavnou atrakciou kolónia korytnačiek obrovských. Ku vstupenke dostanete zväzok zelených vetvičiek, ktorými môžete korytnačky nakŕmiť.

Zaujímavým biotopom sú mangrovy – tropická stromovitá vegetácia prežívajúca na močaristom morskom pobreží. Turistov však priťahuje predovšetkým život v oceáne a koralové útesy, na ktorých sa dajú obdivovať mäkké a tvrdé koraly, morské hviezdice, sasanky, huby či „davy“ tropických rýb. Vo väčších hĺbkach sa vyskytujú hlavne barakudy, tresky, tuniaky a makrely, ktoré sú potravou pre manty a žraloky. Na severe sú vyhľadávanou atrakciou žraloky kladivohlavé. Ďalšou zanzibarskou prírodnou atrakciou je prales Jozani, ktorý je vlastne prírodnou rezerváciou, kde žijú ako na jedinom mieste na svete už spomínané opice guerézy červené. Tieto opice sa vôbec neboja ľudí a dokonca vám ochotne zapózujú pred objektívom fotoaparátu. Je tu vybudovaná veľmi pekná náučná cesta s kvalitnými sprievodcami.

Zanzibar je zábava

Ak sa vám zdá, že okrem prechádzok zanzibarskou prírodou, kúpania sa v oceáne či spoznávania Kamenného mesta sa na Zanzibare už nedá robiť nič iné, mýlite sa. Zábavy je tu oveľa viac. Ostrov umožňuje každému nahliadnuť do tradičného afromoslimského spôsobu života. Medzi vďačné akcie patrí predovšetkým júlový Zanzibarský kultúrny festival. Funguje už od roku 1994 a v rámci neho môžete vidieť kultúrne zoskupenia z rôznych častí sveta vrátane Nemecka, Indie, Burundi, Číny či Mozambiku. Na festivale sa stretnete s mnohými tradičnými zvykmi, tancom a vôbec s predvádzaním toho najlepšieho zo svahilskej umeleckej scény vrátane typickej zanzibarskej hudby známej ako „taarab“.

Festival sa naviac odohráva na historicky cenných miestach, ako sú Stará portugalská pevnosť alebo Jamhuri Garden Front. Na každom mieste ho navyše dopĺňajú trhy, prídavkom je ohňostroj, preteky kanoe a býčie zápasy. Súbežne s touto akciou prebieha festival Mwakakogwa. Miestom oslavy Nového roka podľa perzského kalendára je Makunduchi na juhovýchode ostrova. Zo športového vyžitia vás na ostrove čakajú najmä všetky aktivity spojené s vodou. Zanzibar navyše patrí k jednej z najvyhľadávanejších potápačských oblastí na svete. Ak sa potápať neviete, môžete sa to na Zanzibare naučiť. Kurzy prebiehajú podľa medzinárodného systému PADI, takže tu môžete získať celosvetovo platný certifikát. Skúsení potápači sa môžu potápať okolo vrakov lodí, v noci alebo v morských prúdoch.

Výbavu na potápanie a šnorchlovanie si nosiť nemusíte, pretože na ostrove nájdete veľa požičovní. Miestny koralový útes je jeden z najbohatších na svete a viditeľnosť dosahuje od 30 do 70 metrov. Na severe ostrova Ungujo sa potápa z lode a šnorchlovanie je najlepšie pri odlive. Vyhľadávané lokality sú tiež na západe od rezortu Kendwa a útesy okolo ostrova Mnemba. Obľúbenou zábavou sú aj lodné výlety spojené s kúpaním v pobrežných lagúnach alebo s rybolovom dravých rýb. Vypraviť sa môžete aj za panenskou prírodou do vnútra ostrova alebo naopak na okolité exotické ostrovy. Ale nech sa už vyberiete akýmkoľvek smerom, na Zanzibare sa nudiť určite nebudete, pretože perla Afriky je pripravená splniť priania aj tým najnáročnejším cestovateľom.

 

Autor: Jozef JAKUBÍK
Foto: Shutterstock