Diners Club Magazine

alebo Ako sa pokúsiť starnúť pomaly

Kto by netúžil ostať mladý? Bez vrások na tvári, stareckých škvŕn na chrbte rúk, dvojitej brady, šedivých vlasov a ochabnutých svalov? Vráskam sa asi nevyhneme, ale zodpovedným prístupom k svojmu telu môžeme dosiahnuť vitalitu aj v neskorom veku. Pretože náš vek sa neodvíja len od niekoľkých číslic uvedených v rodnom liste... Najnovším trendom v prevencii proti starnutiu je anti-aging (AA) medicína. Jej cieľom je dosiahnuť príťažlivý a mladistvý „obal“ správnym fungovaním ľudského organizmu ako celku,

Medicína tretieho tisícročia

AA medicína vychádza z klasickej západnej medicíny, v ktorej sa objavujú aj prvky východnej medicíny. Zameriava sa na oddialenie procesu starnutia, ale nemožno ju zamieňať s plastickou chirurgiou či kozmetikou proti vráskam. Základom tohto medicínskeho smeru je individuálna liečba dysfunkcií, ktoré sa často spájajú so starnutím. Cieľom je pozitívne ovplyvňovať činnosť vnútorných orgánov a dosiahnuť čo možno najlepší fyzický a duševný zdravotný stav človeka.

Čo nás pripravuje o roky života?

Dĺžku nášho života a zdravotný stav ovplyvňuje množstvo faktorov. Od prostredia, v ktorom žijeme, cez genetické predispozície až k životnému štýlu, ktorý vedieme. Na náš organizmus každú chvíľu útočia voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky. Čím sme starší, tým viac naša obranyschopnosť voči nim klesá. Navyše, aj nezdravá strava, fajčenie, stres, nadváha a nedostatok pohybu sa veľkou mierou podpisujú pod rýchlejšie tempo starnutia nášho organizmu. K srdcovo-cievnym chorobám sa tak pridružuje zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krvný tlak, nádorové ochorenia či cukrovka.


V Spojených štátoch amerických si AA medicína získala veľa priaznivcov a stala sa už uznávaným medicínskym odborom. Lekár na vstupnom vyšetrení zistí, čo telu pacienta chýba a čo naopak prevyšuje. Pomocou prístroja bio-aging zmeria biologický vek všetkých orgánov a zhodnotí, ktorým z orgánov je potrebné venovať sa najviac. Na základe krvných a potravinových testov odporučí, ktorým potravinám je lepšie sa vyhnúť, aby pacient svojmu organizmu ďalej neškodil. S pribúdajúcimi rokmi sa mení hladina hormónov v tele a organizmus potrebné látky ťažšie prijíma. Cielená liečba pomocou AA medicíny dodáva telu látky, ktoré mu chýbajú a znižuje podiel tých, ktorých je prebytok. Tým sa v tele vytvára vnútorná rovnováha. Súčasťou liečby je vyrovnávanie hormónov (napr. estrogénu zodpovedného za elasticitu kože), diéta, pohyb a kvalitný spánok.

Už po stáročia ľudia túžia po nesmrteľnosti. Alchymisti, šamani i rôzni liečitelia sľubovali a sľubujú nemožné a... zázračného prameňa mladosti stále niet. Naozaj? Čo ak len hľadali zle? Poodhaľme tajomstvo dlhého života zakódované v anti-aging (AA) medicíne. Aj ona, podobne ako alchýmia, hľadá odpovede na otázky: Môžeme si život predĺžiť? Ako zostať čo najdlhšie zdraví, krásni a mladiství? Ako ovplyvniť náš biologický vek, ktorý sa môže líšiť až o 20 rokov oproti veku chronologickému? Na rozdiel od alchýmie je však anti-aging medicína oveľa úspešnejšia.

Prevenciou proti starobe

Základnou filozofiou AA medicíny je chorobám predchádzať a nie ich liečiť. Podstata boja proti starobe spočíva v prevencii. Tú vám odporučí každý lekár bez ohľadu na špecializáciu. Ak nechcete starobu prežiť na lôžku, začnite sa čím skôr ohľaduplne správať k svojmu telu. Čím skôr začnete, tým dlhšie udržíte svoje telo v zdraví a vitalite. Na prijatie zásad zdravého životného štýlu nikdy nie je neskoro. Stačí zmeniť zopár životných návykov a zmeny môžete pozorovať už o pár týždňov. Doprajte svojmu telu dostatočný príjem vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Venujte sa fyzickým aktivitám, obmedzte stres, doprajte si dostatok spánku a buďte pozitívne naladení.

Prečo vlastne starneme?

Niekto by mohol namietať, že jednoducho príroda to takto zariadila. Vedci sa však na tento proces pozerajú odlišne. Starnutie podporuje a urýchľuje skutočnosť, že náš organizmus nie je schopný zbaviť sa sám všetkých toxínov a odpadových látok. Preto si ich ukladá. Hlavnými zložkami nášho jedla sú sacharidy, bielkoviny a tuky. V zásade sú kombináciou štyroch základných elementov – uhlíka, dusíka, vodíka a kyslíka, ktoré tvoria známe organické zlúčeniny. Ak však tieto živiny v bunke zoxidujú, menia sa na organické kyseliny, oxid uhličitý, kyselinu močovú, kyselinu mliečnu, mastné kyseliny, amoniak a podobne. Kým sú ako odpadové látky a toxíny vyplavené z tela prostredníctvom moču, potu či exkrementov, krv ich transportuje po organizme.

Životný štýl ako hlavný dôvod

Prečo vlastne nie je náš organizmus schopný zbavovať sa všetkých škodlivých látok? Odpoveď sa priamo viaže na životný štýl a prostredie, v ktorom žijeme. Náš život väčšinou vyzerá takto: nadbytok nekvalitnej stravy, prepracovanosť, takmer každodenný stres, nedostatok odpočinku a spánku, málo pohybu, nedodržiavanie pitného režimu, fajčenie, znečistené ovzdušie a tak ďalej. To sú dôvody, pre ktoré náš organizmus nezvláda odbúravať všetky toxíny, ktoré sa v ňom postupne hromadia. Táto skutočnosť súvisí s procesom starnutia. Situáciu navyše zhoršujeme miešaním organických kyselín s anorganickými kyselinami minerálov, ako sú napríklad chloridy, fosfor a síra získané hlavne z mäsa, obilnín či koreňových plodín. Inými slovami – jeme málo potravín s tzv. anti-aging efektom (ovocie a zelenina), ktoré obsahujú anorganické alkalické minerály, ako je vápnik, magnézium, sodík, draslík atď.

Acidobazická rovnováha – vyrovnanosť medzi kyselinami a zásadami v organizme

Optimálna úroveň pH v tele je dôležitá pre správne fungovanie látkovej výmeny a zažívania, ale aj pre činnosť enzýmov a celkové zdravie organizmu. Príliš vysoká kyslosť v tkanivách, ktorú spôsobuje prevaha kyselín, môže byť príčinou množstva problémov a chorôb. Dochádza k hromadeniu kyseliny mliečnej a kyseliny močovej v rôznych tkanivách, kde môžu spôsobovať bolesť (hlavne v kĺboch a svaloch). Prebytky kyselín vedú ešte k ďalším problémom ako plynatosť, niektoré poruchy lymfatickej a krvnej cirkulácie a podobne. Kyslosť možno znížiť (teda zvýšiť pH) napríklad pravidelnou konzumáciou zeleniny a vhodnými minerálnymi vodami.
Rodíme sa s ľahko zásaditou krvou s pH 7,44. S pribúdajúcim vekom sa pH našej krvi znižuje na 7,35 alebo ešte nižšiu hodnotu. Rozdiel o hodnotu pH 0,09 sa zdá byť nepatrný, ale vzhľadom na to, že pH má logaritmický nárast, účinky i týchto menších zmien majú znateľné následky. Najvýraznejšou je strata schopnosti dostatočne okysličovať krv. Mladí ľudia majú v krvi o 23 percent viac „darcov“ kyslíka než starší ľudia. Nemožno sa preto čudovať, že sú oveľa energickejší.

Keď odpad v tele bujnie

Náš organizmus má pomerne malú schopnosť odbúravať toxíny. Niektoré časti nášho tela produkujú kyseliny, ktoré môžu zaniesť a následne upchať kapilárne cievky okolo týchto oblastí s množstvom kyselín, čo má za následok nesprávne fungovanie niektorých orgánov. Cítime sa unavení, skleslí, sme náchylní na rôzne ochorenia – trpíme vysokým krvným tlakom, artritídou, cukrovkou, astmou, alergiami a podobne. Tento fenomén s narastajúcim vekom prijímame ako starnutie. V niektorých extrémnych prípadoch sú kyseliny také silné, že začínajú likvidovať zdravé bunky okolo seba. Zdravé bunky sa snažia udržať mierne zásaditý charakter, ale niektoré sa v kyslom prostredí v záujme svojho prežitia zmenia a ak sa im to podarí, je to začiatok rakovinového procesu. Rakovinové bunky majú už od začiatku svojho vzniku „kyslý“ charakter oproti zdravým zásaditým bunkám. Dokonca aj po chirurgickom odstránení rakovinového tumoru je v pretrvávajúcom kyslom prostredí veľmi pravdepodobné, že sa tumor objaví znovu. Avšak miesta, kde sa odpadové látky a toxíny ukladajú, sa líšia u každého jednotlivca.

Anti-aging proces

Ak sa nárast odpadových látok v ľudskom tele pripisuje starnutiu, potom spôsob, ako organizmus týchto nežiaducich zásob zbaviť, ponúka „anti-aging proces“. Pozostáva z dvoch zásadných krokov: prvým je vybudovanie dobrého „likvidačného“ systému, druhým vypudenie už uložených zásob toxínov z ich skrytých miest.

Odpadové látky vylučujeme prevažne v tekutej forme – močením a potením. Preto je nevyhnutné zvýšiť príjem vody. Obvykle sa odporúča vypiť až osem pohárov čistej vody za deň. Akú vodu však piť? Všetky odpadové látky sú „kyslé“, preto ideálnym druhom je zásaditá voda. Vypitie štyroch pohárov zásaditej vody je pritom oveľa efektívnejšie, než vypitie ôsmich pohárov obyčajnej vody. Dokonca existujú zariadenia pomenované ako ionizátory vody, ktoré dokážu regulovať hladinu kyslých látok, ale aj zásaditých elementov vo vode. Takáto zásaditá voda má potom dvojnásobný počet alkalických minerálov oproti bežnej vode. Keďže nemá žiadne kyslé látky, je dvojnásobne účinnejšia.

NEWPAGE

Sme to, čo jeme

Ľudský organizmus skrýva v sebe obrovský potenciál. Základným predpokladom na to, aby ho prejavil, je jeho sýtenie tým najkvalitnejším palivom. Schopnosť našej adaptácie závisí od našej potravy. Dnešný človek čelí čoraz väčšej záťaži a stresu a súčasne sa veľmi hlúpo zbavuje schopnosti vyrovnávať sa s týmto faktom. Napríklad zbytočne nutrične hladuje a na druhej strane sa kŕmi jedmi. Pre organizmus je to veľmi nepriaznivá kombinácia.

Naše telá čoraz viac budujeme z nekvalitného potravinárskeho odpadu poznačeného herbicídmi, pesticídmi, mäsokostnou múčkou, hormónmi, antibiotikami, ťažkými kovmi... Naša stresová os (prirodzený mechanizmus umožňujúci prežitie – teda schopnosť aktivizovať organizmus na boj alebo na útek) neustále produkuje zvýšené hladiny rizikových faktorov – cukru a tukov v krvi – a zároveň oveľa rýchlejšie spotrebúva potrebné zdroje – enzýmy, vitamíny, minerály, stopové prvky, aminokyseliny...

AA medicína ponúka revitalizačné a regeneračné programy, ktorými sa snaží vnútorné prostredie človeka znormalizovať, detoxikovať ho, zvýšiť jeho antioxidačnú ochranu, ovplyvniť hladiny nervových prenášačov, funkciu kardiovaskulárneho aparátu či jednorazovo vyrovnať panujúcu nutričnú podvýživu. Ponúka i kozmetické a kadernícke programy a ďalšie súčasti tzv. estetickej medicíny... Klientelu v súčasnosti nachádza hlavne medzi manažérmi, filmovými, hudobnými a ďalšími hviezdami, mediálnymi osobnosťami a politikmi.

Zelené potraviny

Začínajú ich presadzovať odborníci na výživu po celom svete. Hlavnou zásadou je, že naša strava by mala obsahovať veľký podiel rastlinnej zložky v surovom stave. Napríklad prevenciu rakoviny zvýrazní každodenná konzumácia piatich porcií ekologicky pestovaného ovocia či zeleniny. Dôležitou súčasťou tohto trendu je aj pitie tzv. zelených nápojov, ktoré majú na naše zdravie jedinečné účinky. Zelené potraviny organizmus nielen čistia, ale zároveň mu dodávajú dostatok živín, povzbudzujú unavený imunitný systém a obnovujú harmóniu vnútorného prostredia, najmä narušených metabolických pochodov. Najznámejšími zelenými potravinami sú napríklad mladý jačmeň – zelený jačmeň, chlorella pyrenoidosa alebo kozie bio mlieko.

Fakty a predpoklady

V súčasnosti je jeden človek z desiatich starší ako 60 rokov. V roku 2050 to už bude jeden z piatich ľudí. No a v roku 2150 bude starší ako 60 rokov jeden človek z troch. Starší seniori (80 a viac rokov) sú najrýchlejšie rastúcim segmentom staršej populácie. V súčasnosti tvoria 11 % skupiny ľudí starších ako 60 rokov. V roku 2050 to však bude už 19 %. Predpokladá sa, že veková skupina „storoční“ (100 a viac rokov) sa dokonca zvýši asi 15-krát – zo 145-tisíc v roku 1999 na 2 milióny 200-tisíc v roku 2050. Čím je krajina rozvinutejšia, tým je vyššia proporcia starších osôb.
V súčasnosti je starší ako 60 rokov jeden z piatich Európanov. Začiatkom druhej polovice tohto storočia však bude tento pomer v niektorých európskych krajinách už 1:2. Keďže socioekonomický dopad starnúcej populácie na spoločnosť je obrovský, stále väčšie uplatnenie nachádza výskum a rozvoj programov zaoberajúcich sa starnutím. Cieľom je čo najlepšia kvalita života pri dosiahnutí dlhovekosti. Základom je starostlivosť o zdravie od útleho veku a ovplyvnenie životného štýlu človeka.

Niektoré z najlepších anti-aging tipovƒ

  • Nefajčite. Fajčenie prispieva k deštrukcii kolagénu zodpovedného za mladistvý výzor pokožky. ƒƒ
  • Chráňte sa pred slnkom. Slnenie spôsobuje v pokožke spúšť. Používajte opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom.
  • ƒƒStrava musí byť bohatá na antioxidanty. Chránia organizmus pred škodlivými voľnými radikálmi. Strava musí obsahovať viac zeleniny, ovocia a celých zŕn. Užívajte vitamíny C a E spolu s omega-3 mastnými kyselinami. Obnovujú kolagén v koži. ƒƒ
  • Je dôležité organizmu priebežne dopĺňať aj vitamíny.
  • ƒƒPite zelený čaj v primeranej výške. Spaľuje tuk. ƒƒ
  • Pravidelne cvičte, pretože pohyb buduje svalovú hmotu a zvyšuje rýchlosť metabolizmu. ƒƒ
  • Pozor na alkohol – dehydruje a pokožka vyzerá staršie. Zo stravy tiež odbúrava kľúčové živiny. ƒƒ
  • Vyhýbajte sa stresu. Potláča imunitný systém.
  • ƒƒPite v dostatočnom množstve najmä čistú vodu – hydratuje. ƒƒ
  • Používajte overené komerčné produkty spomaľujúce viditeľné prejavy starnutia. Výrobky na základe prírodných produktov sú bohaté na živiny, najmä vitamíny A, C a E aj antioxidanty.

Rastislav JAVORNÍK