Diners Club Magazine

Najvýznamnejšou osobnosťou slovenského džezu je už dlhé roky nepochybne Peter Lipa. Svoju prvú platňu vydal až v štyridsiatke. Vek mu však len pridáva na kvalite. Napriek tomu, že onedlho oslávi 65. narodeniny, stále srší vitalitou, tvorivými nápadmi a radosťou z hudby a zo života. Dôkazom bol aj deň, ktorý sme s ním strávili. Určite nepatril medzi oddychové. Práve naopak.

7.30
Peter Lipa je nielen skvelý hudobník, ale aj vzorný otec štyroch detí. Najstarší syn Peter (27) sa už osamostatnil. Mladším deťom Paľkovi (11) a Katke (15) však otec pripravuje raňajky a desiatu a vyprevádza ich do školy.

09.30
Dobrý kamarát leží doma po operácii hrubého čreva. Peter Lipa teda využíva chvíľu voľna, aby ho šiel navštíviť. Odchádza teda do Miloslavova, kde jeho kamarát býva.

13.00
Aj keď sa už Peter Lipa mladší osamostatnil, pravidelne sa s otcom stretáva, aby rozobrali nielen súkromné, ale aj profesionálne témy. Jablko totiž nepadlo ďaleko od stromu. Peter Lipa junior sa taktiež živí hudbou. Pri dobrom obede analyzujú včerajší koncert jeho skupiny NU FOLDER, na ktorý sa prišiel pozrieť aj otec. Obed bol naozaj príjemný. Fakt, že po celý čas im k nemu spieval obľúbený spevák Joe Cocker, Petra Lipu mimoriadne potešil.

14.30
Napriek pohodovej atmosfére pri obede Peter Lipa predsa len napäto pozerá na svoj mobil. Keď zazvoní, dôvod napätia je jasný. Ďalší syn Miško (24) – študent angličtiny a hudobnej výchovy na Pedagogickej fakulte UK, mal dnes štátnicu. Otec si mohol konečne vydýchnuť. Miško to zvládol výborne.

15.00
Petra Lipu čaká večer koncert v bratislavskej Redute. Preto nesmie chýbať na skúške.

17.00
Peter Lipa nielen spieva, ale aj organizuje. Pred koncertom teda ešte stíha stretnutie s riaditeľom agentúry Rock Pop Pavlom Daněkom. Spoločne totiž pripravujú experiment. V apríli sa prvýkrát v 34-ročnej histórii budú konať aj jarné džezové dni. Debatujú teda o hviezdach, ktoré na tomto podujatí vystúpia.

19.00 – 22.00
Čas koncertu sa priblížil a Peter Lipa vymenil ležérne oblečenie za elegantný kostým. Najskôr spieva sám. Neskôr aj spoločne s americkou speváčkou Nicole McCloud. Nadšený potlesk poslucháčov hovorí za všetko...

Text: Aneta DOČEKALOVÁ
Foto: Jozef DUDÁŠ